Poľsko mieša karty v globálnych vzťahoch, aktivizuje sa v oblasti Iránu aj Kašmíru

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov na stretnutí Bezpečnostnej rady OSN. [EPA-EFE/Justin Lane]

Varšava ako predsedajúca krajina v Bezpečnostnej rade OSN hrá v auguste prím na scéne globálnych vzťahov. Nateraz dokonca zvažuje svoje zapojenie do americkej misie v Hormuzskom prielive a v rukách má aj diskusie medzi Indiou a Pakistanom o Kašmíre.

Začiatkom augusta prebralo rotujúce, mesačné predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) Poľsko. Jeho predstavitelia teraz omnoho jasnejšie vyjadrujú zahraničnopolitické inklinácie najväčšej vyšehradskej krajiny. 

Názory o Blízkom východe, iránskej kríze, či dokonca Kašmíre, ktoré Varšava prezentuje, majú ale omnoho bližšie k Washingtonu ako k Bruselu. Dôvodom je prehlbujúce sa stretegické partnerstvo ndvoch krajín najmä v obrannej sfére.

Poľsko je na dva roky nestálym členom Bezpečnostného výboru OSN od januára 2018. 

Czaputowicz: Počúvajme americké argumenty o Iráne

Poľsko bolo pred necelým mesiacom jednou z desiatich krajín EÚ, ktoré vyjadrili záujem o vlastnú vojenskú prítomnosť v regióne Perzského zálivu. Situácia v oblasti sa komplikuje najmä na mori, kde čelia prepravné tankery problémom v oblasti bezpečnosti.

Hoci sa uvažovalo o spoločnej, európskej misii, poľský šéf diplomacie Jacek Czaputowicz najnovšie pre agentúru DPA potvrdil, že podpora pre americké a britské aktivity v regióne zo strany Varšavy je možná. 

Nemecko sa odmietlo zúčastniť na misii, ktorú by viedli Američania a svojim európskym partnerom navrhlo spoluprácu na misii Únie. Stratégia maximálneho tlaku”, ktorú sa Washington rozhodol uplatňovať voči Teheránu, môže podľa Európanov skôr vzťahy eskalovať ako ich upokojiť.

Európska námorná misia v Perzskom zálive? Možnosti a kapacity prehodnocuje až desať členov Únie

Po tom, ako minulý týždeň zadržali iránske sily v Hormuzskom prielive britský tanker, zvažujú Európania zapojenie monitorovacej misie v regióne. Hoci na rozdiel od Washingtonu neplánujú na Irán tlačiť, Teherán prítomnosť zahraničnej misie vo svojich vodách odmieta.

V rozhovore pre DPA Czaputowicz hovorí, že Poľsko sa snaží udržiavať vrelé transatlantické vzťahy a byť sprostredkovateľom medzi Bruselom a Washingtonom. Šéf poľskej diplomacie  ale tvrdí, že Európania by mali viac načúvať americkým argumentom aj v téme iránskej jadrovej dohody.

Varšava v otázke Iránu oficiálne stále stojí za Úniou, ktorá sa usiluje udržať pri živote dohodu, od ktorej Američania jednostranne odstúpili v máji minulého roka. Czaputowicz je  však presvedčený, že ostrejší konflikt medzi transatlantickými partnermi by poškodil nielen Poľsko, ale celú strednú Európu. 

„Ak by Spojené štáty stratili záujmy v Európe, bolo by to veľmi zlé,” dodáva poľský minister zahraničných vecí. 

Mediátor medzi Indiou a Pakistanom? 

Poľsko počas svojho mesačného mandátu predsedu v BR OSN rieši aj ďalšie ohniská svetového nepokoja. Už dnes (16. augusta) by malo dať priestor diskusii o Kašmíre, ktorú do bezpečnostnej agendy zatiaľ nezdarne pretláčal Pakistan s podporou Číny. 

Ešte minulý týždeň Poliaci odmietli zapojiť tému do agendy, čo si pakistanský minister zahraničných vecí Shah Mehmood Qureshi vysvetľoval narastajúcou hospodárskou silou Indie. Joanna Wronecka, poľská zástupkyňa v Rade, otázku vtedy odignorovala a odišla aj z tlačového brífingu.

Zatiaľ čo sa Čína, pakistanský spojenec, pokúša začať v Bezpečnostnej rade neformálne konzultácie, indický partner Rusko sa snaží akúkoľvek diskusiu o tejto otázke zmiesť zo stola. Podľa Moskvy ide o bilaterálnu záležitosť a OSN v nej nehrá žiadnu úlohu. Práve Rusko má po Poľsku od septembra na mesiac prebrať predsedníctvo v BR OSN.

„Poľsko je v prípade potreby pripravené zapojiť sa do prevencie a takých opatrení, ktoré objasnia bezpečnostnú situáciu. Dúfame však, že obe krajiny dokážu bilaterálne vypracovať obojstranne výhodné riešenie,” uviedol poľský veľvyslanec v Indii, Adam Burakowski, v rozhovore pre magazín The Wire

Veľvyslanec Spojených štátov v Nemecku varuje pred presunom amerických vojsk do Poľska

Možnosť presunu jednotiek americkej armády z Nemecka do Poľska môže nastať v prípade, ak Berlín nenavýši výdavky na obranu na dve percentá HDP. Zásadné zmeny by mohol Trump predstaviť už pri návšteve Poľska, plánovanej začiatkom septembra.

Najnovší konflikt medzi Islamabádom a Novým Dillím vypukol po tom, čo India zmenila v ústave status oblastí Jammu a Kašmír. Dve krajiny s jadrovými kapacitami považujú najmä územie Kašmíru za svoju administratívnu oblasť, no v skutočnosti každá strana riadi len jeho časť. 

Indická vláda prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby Pakistan politicky na svetovej scéne izolovala ešte vo februári. Domáci príšlub nasledoval po útoku samovražedného atentátnika, ktorý Indovia pripísali pakistanským teroristom v regióne, a pri ktorom v Kašmíre zahynulo štyridsať indických vojakov.

V auguste zmenilo Nové Dillí ústavný článok 370, čo ovplyvnilo aj doteraz autonómny status oblasti, no Islamabádu odkázala, že sa nič nemení a ide o vnútornú záležitosť krajiny. Pakistan považuje aktivitu za provokáciu a hrozí, že svojich vojakov vyšle do oblasti. Americký prezident Donald Trump navrhol, že by bol Biely dom mediátorom v kríze, čo potešilo najmä Pakistan. India ponuku okamžite odmietla.

Poľsko-americké prepájanie

Z narastajúcej sily Poliakov v Bezpečnostnej rade OSN má najväčšiu radosť čoraz bližší partner z Washingtonu. Už začiatkom augusta Varšava ako jedna z mála krajín EÚ potvrdila, že v plnej miere podporuje rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od zmluvy o jadrových zbraniach stredného rozsahu (INF Treaty).

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Strategické partnerstvo oboch krajín sa prehlbuje každým mesiacom. So Spojenými štátmi americkými má totiž Poľsko podpísanú významnú a strategickú dohodu v oblasti obrany. Takzvaná Deklarácia Duda-Trump, na ktorej sa obe strany dohodli 12. júna vo Washingtone, má navýšiť prítomnosť amerických vojakov v Poľsku na približne 4 500 jednotiek. 

Rovnako plánuje zabezpečiť a udržiavať spoločne navrhnutú infraštruktúru pre počiatočný balík projektov. Tých tvorí sedem konkrétnych iniciatív, vrátane vybudovania sídla Divízie Spojených štátov amerických pravdepodobne v Poznani, americko-poľského Bojového výcvikového strediska v Drawsku Pomorskiom, či americkej spravodajskej, pozorovateľskej a prieskumnej letky MQ-9.

Rozrastajúce sa spojenectvo rozrušuje najviac Moskvu. Podľa Sergeja Rybakova, ruského štátneho tajomníka rezortu diplomacie, ide o jasný dôkaz amerických „agresívnych záujmov”. V prípade konfliktu by sa podľa ruského parlamentu stále práve Poľsko „jasným cieľom, ak by na Rusko (vonkajšie sily, pozd. red.) zaútočili”.

Poľsko prehodnocuje vojenské výdavky, chce zvýšenú prítomnosť USA v regióne

Poľský minister obrany oznámil, že Varšava do roku 2026 využije na modernizáciu poľských ozbrojených síl až 43 miliárd eur. Nový technický modernizačný plán predpokladá nákup nových ponoriek, námorných helikoptér a systémov protiraketovej obrany, ako aj 32 amerických stíhačiek piatej generácie.

Americký prezident Donald Trump sa chystá do Poľska opäť 1. septembra. Šéf Bieleho domu prijal pozvanie na ceremoniál, ktorý Poliaci organizujú pri príležitosti 80. výročia vstupu nacistov do krajiny. Naposledy Varšavu navštívil v júli v roku 2017.

Problematická sa zdá byť len jedna kapitola dobre fungujúcich vzťahov. V Spojených štátoch  sa Trumpova návšteva v krajine spája aj so stále nedoriešenou otázkou o platbách pre obete Holokaustu. Hoci poľská strana tej americkej prisľúbila, že záležitosť dorieši, 88 senátorov z oboch politických strán prednedávnom opätovne zaslalo ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi list, v ktorom žiadali, aby administratíva konala naliehavo a trvala na tom, aby Poliaci obete holokaustu, ktorým nacisti skonfiškovali majetky, odškodnili.