Poľsku hrozia predčasné voľby

 

Krátka správa

Poľskí voliči zrejme čoskoro pôjdu opäť k volebným urnám, pretože v krajine sa prehlbuje kríza kvôli štátnemu rozpočtu na rok 2006. Prezident Lech Kaczynski dal parlamentu nekompromisnú lehotu do 1. februára schváliť rozpočet na tento rok. Menšinový kabinet Strany práva a spravodlivosti (PiS) však disponuje iba 155 kreslami zo 460-členného parlamentu, a zákonodarcov ochromuje nedostatok konsenzu.

Ak sa poslanci nezjednotia a nepodporia menšinovú vládu, Kaczynski uviedol, že parlament rozpustí a vyhlási predčasné voľby. Dolná komora Sejmu bude o rozpočte hlasovať 24. januára. Pravdepodobne najskorším dátumom pre nové voľby je apríl. Predchádzajúce voľby a uskutočnili 25. septembra 2005.

Vláda „sa snaží získať väčšinu v parlamente. Ak sa nám to nepodarí, predčasné voľby budú nevyhnutné,“ uviedol premiér Kazimierz Marcinkiewicz.

Prezident Kaczynski sa pripravuje na stretnutie s prezidentom USA Georgeom Bushom, ktorého 9. februára navštívi vo Washingtone DC. Bude to prvá zahraničná cesta poľského lídra od jeho nástupu do funkcie v decembri 2005. „Poľsko patrí k najbližším priateľom a spojencom Ameriky a k strategickým partnerom vo veciach slobody,“ vyhlásil hovorca Bieleho domu Scott McClellan.