Pomoc Palestíne pokračuje – víťazstvo EÚ?

 

Krátka správa

Experti EÚ, OSN a Svetovej banky by sa „čo najskôr“ mali stretnúť v Bruseli, aby dohodli detaily „dočasného medzinárodného mechanizmu“ pre obnovenie priamej finančnej pomoci Palestínčanom. Uviedla to komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner. Dodala, že proces však bude zložitý a potrvá nejaký čas.

Rozhodnutie o obnovení pomoci sprevádzajú varovania, že Palestínska samospráva je na pokraji kolapsu a nie je schopná platiť za základné potreby ako potraviny a lieky. Všeobecne je vnímaná ako víťazstvo EÚ a ďalších členov kvarteta medzinárodných sprostredkovateľov, ktorým sa podarilo zmierniť postoj USA.

„Politika a činnosť Hamasu by nemali zbaviť Palestínčanov ich legitímneho práva na humanitárnu pomoc,“ povedala americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Rice novinárom po stretnutí kvartetu v New Yorku. „Nebudeme však podporovať vládu pod vedením Hamasu, ktorá odmieta […] vzdať sa teroru a stať sa mierovým partnerom,“ vyhlásila Rice.

V liste, datovanom 4.mája palestínsky prezident Mahmud Abbas varoval kvartet, že „okrem potenciálnej humanitárnej krízy, spôsobenej zhoršovaním hospodárskej situácie môže mať neschopnosť vyplácať platy aj hlboké destabilizujúce politické a bezpečnostné implikácie.“

Vysoký predstaviteľ EÚ pre Spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku (SBZP) Javier Solana sa s Abbasom a francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom stretol v Paríži 28. apríla, aby prediskutovali „podmienky, za ktorých by Európska únia mohla pokračovať v poskytovaní pomoci Palestínčanom a ich inštitúciám, a o možných mechanizmoch pre smerovanie finančnej pomoci.“