Poslanci EP idú do Gazy. Izrael sa hnevá.

foto: pásmo Gazy

Tento pondelok (24. mája) navštívilo Izrael pätnásť členov Európskeho parlamentu pracujúcich vo výboroch EP pre zahraničné vzťahy, rozvoj a humanitárnu pomoc. Na zajtra majú pritom naplánovaný vstup do pásma Gazy z egyptskej hranice.

Pôvodne plánovali na Blízky východ prísť až 21 poslancov, ale niektorí členovia strany ľudovcov (EPP) neskôr zmenili plány.

Hoci pôvodne sa poslanci mali stretnúť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahu a tamojším ministrom zahraničných vecí Avidgorom Liebermanov, dohodnuté stretnutie sa neuskutočnilo, potvrdili pre EurActiv členovia parlamentnej delegácie. Namiesto toho poslancov EP privítali ich zástupcovia. Rovnako sa zrušilo aj ich stretnutie s izraelským prezidentom Moše Katsavom.

Je zjavné, že nižšia diplomatická úroveň stretnutia je odplatou za plánovanú návštevu pásma Gazy, ktorá sa uskutoční proti vôli Tel Avivu.

Jednotní v programe neboli ani samotní poslanci. Člen EP Gabriele Albertini, ktorý bol pôvodne šéfom delegácie a predsedá parlamentnému výboru pre zahraničné vzťahy, po vášnivých vnútorných diskusiách návštevu Izraelu odvolal z dôvodu, že podľa neho ide o naplánovanú „protiizraelskú propagandistickú misiu.“

Vzhľadom na jeho odstúpenie sa novým šéfom delegácie stal Antonio Panzeri, ktorý je rovnako ako Albertini členom výboru pre zahraničné vzťahy.

Kreslo vo výbore v ohrození

Albertini sa spoločne s niektorými svojimi kolegami zo strany ľudovcov domnieva, že poslanci by mali rešpektovať tvrdenie Izraelu o nevhodnosti návštevy v pásme Gazy. V dokumente, ktorý prenikol na verejnosť, dokonca niektorých svojich kolegov obvinil z toho, že majú voči Izraelu predsudky. To vyvolalo ich hnev a na oplátku ho obvinili, že sa skláňa pred tlakom izraelskej ambasády a načúva tomu, ktorých palestínskych predstaviteľov by mali poslanci navštíviť.

Niektorí poslanci ako Ulrike Lunacek, či Göran Färm ho už dokonca vyzvali, aby odstúpil zo svojej funkcie predsedu výboru.

Nie všetci poslanci za ľudovcov sa však rozhodli odročiť svoju návštevu. Medzi účastníkmi kontroverznej cesty do Gazy sú tak aj bývalý predseda Parlamentu Hans- Gert Poettering, či predseda rozpočtového výboru Alain Lamassoure.

Priechod cez Rafah umožnil Buzekov list

Cestu sa podarilo uskutočniť po tom, čo predseda Parlamentu a zároveň tiež člen ľudovcov Jerzy Buzek napísal egyptským úradom list s oficiálnou žiadosťou o prechod hranice cez Rafah. Tie jeho žiadosť schválili.

Očakáva sa, že lietadlo s poslancami odletí z Káhiry dnes a už zajtra ráno by mali byť v autobuse v pásme Gazy. Členovia EP proti zrušeniu návštevy namietali tým, že Európska únia vyčlenila na pomoc Gaze už niekoľko stoviek miliónov eur.

Postoje

„Vo veľkej miere vnímam túto situáciu, do ktorej sa Európsky parlament dostal, ako výsledok vedenia Gabriela Albertiniho, povedal bulharský poslanec EP a zároveň člen rozpočtového výboru Ivailo Kalfin.

V rozhovore pre EurActiv dodal: „Plánom bolo, že tri relevantné parlamentné výbory- pre zahraničné vzťahy (AFET), rozpočet a rozvoj- budú mať možnosť dohliadnuť na záležitosti spojené s mierovým procesom, ale aj na stovku miliónov eur, ktoré EÚ poskytla Gaze v programe podporovanou izraelskými úradmi.“

„Existuje mnoho domnienok o efektívnosti pomoci EÚ Gaze a aj jasné dôkazy nezrovnalostí v oblasti politickej angažovanosti EÚ v porovnaní s ostatnými medzinárodnými hráčmi, ktorí nie sú takými štedrými darcami,“ dodáva Kalfin.

„Nanešťastie, predseda výboru AFET sa nejaví, že je pripravený to spraviť a tiež dovolil, aby sa Európsky parlament dostal pod tlak zo strany nečlenskej krajiny EÚ.“