Pöttering: Bojkot olympiády je oprávnený

“Ak naďalej nebudú žiadne signály na kompromis, budem považovať bojkot za oprávený”, povedal Pöttering nemeckým novinám Bild am Sonntag.

“Nemali by sme vylúčiť možnosť bojkotu OH v Pekingu. Chceme úspešné hry, no nie za cenu kultúrnej genocídy Tibeťanov”. Termín kultúrna genocída použil aj Pötteringov kolega z frakcie EPP-ED, Thomas Mann.

Vyjadrenia predsedu europarlamentu prichádzajú pred plenárnou schôdzou EP, agende ktorej by mala dominovať práve zahraničná politika. Dnes (25. marca) sa v pléne bude diskutovať o situácii na Blízkom východe. Rozprava sa uskutoční za prítomnosti francúzskeho ministra zahraničia Bernarda Kouchnera, prestaviteľa blízkovýchodného Kvarteta Tonyho Blaira, komisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrero-Waldner a nórskeho ministra zahraničia Jonasa Gahr Stǿreho.

Myšlienka bojkotu získala v Európe len minimálnu podporu. Jediným vysokopostaveným politikom, ktorý vyjadril voči myšlienke opatrné sympatie bol francúzsky šéf diplomacie Kouchner. Ministri EÚ zodpovední za šport sa v spoločnom vyhlásení jednohlasne postavili proti takémuto kroku. OH v Pekingu by mohli prispieť k “vytvoreniu prostredia, v ktorom sú ľudské práva rešpektované”, píše sa v stanovisku Rady ministrov.

“Šport nie je v pozícii riešiť problémy, ktoré nie je schopná vyriešiť ani OSN, ani jednotlivé štáty, napriek desaťročiam úsilia”, povedal predseda nemeckého olympískeho výboru Thomas Bach. “V roku 1980 nemal bojkot olympiády v Moskve žiadny pozitívny dopad na sovietsku inváziu do Afganistanu”, dodal Bach.

“Nemôžeme sa ubrániť pocitu, že ide o účelové zneužívanie olympijských hier na dosiahnutie určitých politických cieľov. Nám všetkým je úprimne ľúto, že problémy, rozpory a konflikty kdekoľvek na svete, a teda aj v Tibete, sa často riešia násilnými prostriedkami. V minulosti i v súčasnosti to ľuďom prinášalo len bolesť, utrpenie a smútok, a problémy sa väčšinou aj tak nevyriešili”, píše sa vo vyhlásení Slovenského olympijskeho výboru, ktorý zverejnila agentúra SITA.

Podobne reagoval aj Dušan Čaplovič. “Bojkot by bol na škodu veci, lebo olympiáda sa koná raz za štyri roky”, cituje podpredsedu vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny portál hnonline.sk. “Politiku by sme však do olympizmu nemali ťahať. Samozrejme, nemusíme s mnohými vecami súhlasiť, ale sú aj iné spôsoby, ako môžeme protestovať, a nie bojkotom olympijských hier”, uzavrel.

Europoslankyňa Irena Belohorská (NI) pre hnonline.sk povedala, že “Je to dosť veľký problém, pretože sa rozširuje aj na ďalšie oblasti Číny. Prípadné rozhodnutie o bojkote by však mali urobiť samotní športovci, do toho by politika štátu nemala zasahovať.”