Pozeráte priveľa bondoviek, odkazuje Izrael EÚ

V krátkom prehlásení, ktoré je podľa európskych diplomatov verejným pokarhaním Izraela, sa ministri zahraničných vecí EÚ vyjadrili, že vražda lídra Hamasu je „hlboko znepokojujúca“ a došlo pri nej k porušeniu práv občanov.

Dubaj Izrael priamo obvinil, že stojí za smrťou Mahmúda al-Mabhúha. Izrael tieto obvinenia nepoprel ani nepotvrdil, no izraelský minister zahraničných vecí počas sojej návštevy Bruselu povedal, že neexistuje nič, čo by ich spájalo s tou vraždou.

„Európska únia ostro odsudzuje fakt, že osoby zapojené do vraždy použili falošné pasy a kreditné karty členských štátov EÚ, ktoré získali krádežou identity európskych občanov,“ povedali ministri po rozhovoroch v Bruseli.

„EÚ víta vyšetrovanie dubajských úradov a žiada všetky krajiny o spoluprácu s ním.“

Diplomati povedali, že toto prehlásenie má vyvinúť nátlak na Izrael, no krajinu priamo nemenovali, pretože zatiaľ neexistujú dôkazy, že za činom stoja izraelskí agenti. Nepredpokladá sa tiež, že vyhlásenie bude mať zásadný dopad na vzťahy EÚ – Izrael, pričom izraelskí predstavitelia popreli, že by mala celá situácia hlbší dopad.

Hovorca hnutia Hamas Sami Abu Zuhri sa vyjadril, že prehláseniu EÚ chýba dostatočná razantnosť a to Izrael nabáda, aby pokračoval vo vykonávaní „ďalších zločinov tohto typu“.

„Odsúdenie použitia európskych pasov je nedostatočné. Prehlásenie postráda akékoľvek odsúdenie zločinu: zavraždenia Mabhúha,“ povedal.

Francúzi sú nahnevaní, Briti znepokojení

Dubajské úrady sú si podľa vlastných vyhlásení istí, že za vraždou stoja izraelskí agenti a v tejto súvislosti zverejnili identity jedenástich ľudí, ktorí cestovali na falošné britské, írske, francúzske a nemecké pasy a údajne sa podieľali na vražde.

Mabhúb sa podieľal na pašovaní zbraní z Iránu do pásma Gazy, povedalo hnutie Hamas.

Francúzsko a Nemecko žiadali v celej záležitosti Izrael o vysvetlenie a prezident Nicolas Sarkozy dokonca po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbasom v Paríži hovoril o „neodvolateľnom odsúdení toho, čo nie je ničím menším ako úkladnou vraždou“.

Žalobcovia v Kolíne teraz prešetrujú, či jeden z mužov získal nemecký pas pod falošnou zámienkou, aby sa mohol zapojiť do špionáže a celý prípad možno posunú na prešetrenie federálnej prokuratúre, vyjadril sa hovorca.

Šesť Britov s rovnakými menami ako členovia údajného tímu stojaceho za vraždou žijú v Izraeli a tvrdia, že im niekto ukradol ich identitu.

Lieberman: Pozeráte príliš veľa bondoviek

Britský minister zahraničných vecí David Miliband na svojho izraelského kolegu Avigdora Liebermana naliehal, aby sa zapojil do vyšetrovania britskej polície, či došlo k zneužitiu pasov pre účely vraždy.

Lieberman, ktorý sa s Milibandom stretol v Bruseli v prehlásení uviedol, že neexistuje dôkaz o zapojení Izraelu do celej záležitosti a neskôr reportérom odkázal: „Myslím, že ste videli priveľa filmov o Jamesovi Bondovi.“