Praha hľadá solidaritu EÚ v spore o kanadské víza

Pozadie:

Od zrušenia vízovej povinnosti v roku 2007, Kanada zaznamenala takmer 3000 žiadostí o azyl zo strany českých občanov, najmä Rómov. Podľa českých a kanadských médií väčšina z nich sa odvolávala na strach z rastúceho extrémizmu vo svojej krajine. Pre porovnanie – v roku 2007 o azyl požiadali len piati Česi.

Kanada, ktorá azylantom poskytuje štedrý sociálny balíček tvrdí, že český exodus vyčerpáva jej kapacity a rozpočet imigračných služieb. Česi cestujúci do Kanady tak sú od včera (14. júla) nútení ísť podať žiadosť do najbližšieho kanadského úradu pre víza, ktorý je vo Viedni.  

Otázky:

Kanada včera (14. júla o 6:01) znovu zaviedla vízovú povinnosť pre českých návštevníkov. Český premiér Jan Fischer po mimoriadnom zasadnutí vlády vyhlásil, že tento krok považujú za jednostranný a nepriateľský.

Podľa Fischera, Česko povolá svojho veľvyslanca v Kanade späť do Prahy, aby s ním konzultovali situáciu. Okrem toho sa vláda dohodla, že i kanadskí diplomati a držitelia služobných pasov budú pri ceste do Českej republiky potrebovať víza.

Ako člen Európskej únie nesmie recipročne a individuálne zaviesť víza pre všetkých Kanaďanov, pretože musí rešpektovať politiku celého bloku EÚ, ktorý má s Kanadou dohodu o bezvízovom styku.

Českí diplomati by mali začať rokovať s Európskou komisiou, ktorá by voči Kanade mohla zakročiť v priebehu troch mesiacov. Fischer vyhlásil, že za hromadný odchod Rómov môže kanadských azylový systém. Podľa neho je veľmi náchylný k zneužívaniu.

(EurActiv / Reuters)

Pozície:

Český premiér Jan Fischer sa obáva, že zavedenie víz podporí český extrémizmus v kampani pred národnými voľbami v októbri. „Nemôžeme pochybovať o tom, že obnovenie vízovej povinnosti bude dobrým stimulom pre extrémistické strany a ich snahu o zviditeľnenie,“ povedal po mimoriadnom zasadnutí vlády.

Európska komisia vyjadrila ľútosť nad kanadským rozhodnutí, no ujasnila, že nezvažuje recipročné opatrenia. Hovorca Komisie Michele Cercone povedal, že Brusel vývoj udalostí považuje za dočasný a dúfa, že voľný pohyb medzi Českou republikou a Kanadou sa čoskoro obnoví.

Ľudová strana Európskeho parlamentu EPP
vyzvala všetky vlády členských štátov k nátlaku na Kanadu, aby zmenila svoje rozhodnutie. „Skupina EPP nevidí oprávnený dôvod  pre kanadské rozhodnutie a žiada vládu krajiny, aby bezodkladne stiahla vízové opatrenie,“ píše sa v stanovisku strany, podpísanom predsedom Josephom Daulom a Zuzanou Roithovou, šéfkou českej delegácie v rámci skupiny.

Slovenský minister zahraničných Miroslav Lajčák plne podporil českú vládu a vyzval EÚ k solidarite s Prahou.„Plne podporujeme Českú republiku v jej snahe dosiahnuť obnovenie bezvízového styku s Kanadou,“ a dodal, že je pripravený svoju podporu prejaviť aj na európskej úrovni, kde sa rozhodne o ďalších krokoch.