Praha má podporu Únie v spore s Kanadou

Zavedenie vízovej povinnosti voči občanom Českej republiky je „neakceptovateľné“, povedal po zasadnutí Rady ministrov vnútra a spravodlivosti EÚ zástupcom médií komisár pre oblasť spravodlivosti, slobody a bezpečnosti Jaques Barrot.

V júli tohto roku Ottawa opätovne zaviedla víza pre návštevníkov z Českej republiky. Dôvodom boli stovky rómskych žiadateľov o azyl, ktorý z ČR prišli do Kanady.

Česká republika fungovala na bezvízovom režime s Kanadou od roku 2007, rozhodnutie Kanady vrátiť sa k vízam spôsobilo ťažkosti mnohým cestujúcim, najmä preto, že zastupiteľský úrad Kanady v ČR nevydáva víza. Treba pre ne cestovať až do Viedne, podobne ešte nedávno muselai aj Slováci.

Česká republika už recipročne zaveidla víza pre diplomatov a držiteľov služobných pasov. EÚ ako celok má s Kanadou bezvízový styk.

Štátna tajomníčka českého ministerstva vnútra Lenka Ptáčková-Melicharová na zasadnutí Rady ministrov potvrdila, že eurokomisár Barrot tiež navrhol ako prvý odvetný krok na spoločnej európskej úrovni zavedenie vízovej povinnosti pre držiteľov kanadských diplomatických pasov.

„Ak by Kanada nepristúpila k zrušeniu vízových obmedzení do konca roka Európska komisia navrhne určité opatrenia. Tie môžu zahŕňať zavedenie víz pre diplomatov cestujúcich do krajín Európskej únie“, povedala Ptáčková.-Melicharová. Diskutovalo sa ale aj o protiopatreniach ekonomickej povahy. 

Víza pre diplomatov by boli len symbolickým gestom, povedal pre EurActiv expert na oblasť migrácie. Skutočné odvetné opatrenie v podobe víz pre všetkých kanadských návštevníkov EÚ, je podľa neho niečo „čo je ťažké si predstaviť“ vo svetle vzťahov západných krajín EÚ a Kanady. 

Švédsky minister vnútra upozorňuje, že otázka protiopterní je citlivá. Je podľa neho dôležité, aby sa EÚ nepustila do "vízovej vojny" s Kanadou.

Slovenská diplomacia považuje zavedenie víz pre Čechov za „poľutovaniahodné“ a je pripravená  podporovať všetky kroky, ktoré budú viesť k ich zrušeniu. Minister zahraničia Miroslav Lajčák uistil, že „zavedenie vízovej povinnosti voči Slovensku nehrozí“, napriek tomu problém vnímame v kontexte európskej solidarity.

Slovensku Kanada zrušila víza na jar 2008.