Predstavitelia Únie dúfajú v pokojné odovzdanie moci v Spojených štátoch

Podporovatelia Donalda Trumpa pred budovou Kongresu. [EPA-EFE/Will Oliver]

Reakcie na útok na americký kongres prišli aj z autoritárskych režimov. O obraze zlyhávajúcej západnej demokracie hovoril iránsky prezident. Čína prirovnala udalosti k protestom v Hongkongu, kde však „nikto nezahynul“, prízvukovali jej predstavitelia.

Najvyšší predstavitelia inštitúcií Európskej únie odsúdili útok na budovu Kongresu, ku ktorému došlo v stredu (6. januára) v americkom hlavnom meste Washington. Vyjadrili aj znepokojenie nad dianím v americkej metropole.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na Twitteri ostro odsúdil nepokoje vo Washingtone slovami: „Toto nie je Amerika.“ Zdôraznil, že je potrebné rešpektovať výsledky novembrových prezidentských volieb. „Je to nevídaný útok na americkú demokraciu, jej inštitúcie i vládu zákona. Výsledky volieb z 3. novembra musia byť plne rešpektované,“ odkázal Borrell.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen rovnako na Twitteri zdôraznila, že verí v silu amerických inštitúcií a demokracie. „Ústredným bodom je pokojné odovzdanie moci. Joe Biden vyhral voľby. Teším sa na spoluprácu s ním ako s budúcim prezidentom Spojených štátov,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ.

Predseda Európskej rady Charles Michel vo svojej reakcii označil americký Kongres za „chrám demokracie“ a vyjadril nádej, že Američania dokážu zabezpečiť pokojné odovzdanie moci Joeovi Bidenovi.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli už krátko po správe o nepokojoch v budove Kongresu pre médiá uviedol, že je „hlboko znepokojený scénami z Washingtonu“. V liste predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi vyjadril nádej, že sa podarí zaistiť bezpečnosť členov amerického zákonodarného zboru.

Týždenník Politico upozornil, že Sassoli pri tejto príležitosti zvolil slovník, ktorý je zvyčajne vyhradený na podporu demokratických síl v autokratických krajinách.

„Dúfam, že sa podarí rýchlo nastoliť poriadok a že dôjde k pokojnému odovzdaniu moci v súlade so želaniami amerického ľudu,“ uviedol Sassoli v liste pre Pelosi.

Reakcie z celého sveta

Reagovali aj slovenskí predstavitelia. Medzi prvými šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, premiér Igor Matovič, či prezidentka. „Scény z amerického Kapitolu ukazujú, aká nebezpečná je rétorika nenávisti. Pohŕdanie demokratickými inštitúciami narúša práva občanov a môže podkopávať politický poriadok,“ napísala Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Český premiér Andrej Babiš, ktorý mal na svojom twitterovom účte na fotografii čiapku, ktorá jasne odkazuje na známu šiltovku Trumpových podporovateľov, označil udalosti za „bezprecedentný útok na demokraciu“. Profilovú fotografiu si v priebehu dňa stihol zmeniť.

Nemecká kancelárka Angela Merkel uviedla, že zdroj nepokojov vidí v tom, že odchádzajúci prezident Trump nepriznal svoju novembrovú volebnú prehru. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas útok odsúdil a dodal, že nepriatelia demokracie budú mať z neuveriteľných záberov z Washingtonu radosť.

Na pokojné riešenie napätej situácie vyzvali včera (6. januára) aj krajiny, ktoré majú s nepokojmi, či dokonca pokusmi o prevrat samé skúsenosti. Medzi prvými bolo Turecko, ktoré obe strany vyzvalo na „umiernenosť a zdravý rozum pri prekonávaní vnútropolitickej krízy“.

„To, čo sa stalo v Amerike, ukázalo, ako západná demokracia zlyháva. Populista (Trump) zničil reputáciu svojej krajiny,“ uviedol v televíznom prejave iránsky prezident Hassan Rúhání, napísala agentúra Reuters.

Čína vo svojej reakcii vykreslila paralelu medzi útokom na Kongres a prodemokratickými protestmi v Hongkongu. Poznamenala však, že pri nich nikto nezomrel, zatiaľ čo podľa posledných informácii zo Spojených štátov sú útok vo Washingtone vyžiadal až štyri obete.

Obavy vyjadrila aj Venezuela, ktorá odsúdila politickú polarizáciu, či Izrael. Odchádzajúci premiér a blízky priateľ prezidenta Trumpa označil násilie vo Washingtone „neakceptovateľné“.