Prelom v otázke Iránu? EÚ je opatrná

foto: iránsky prezident Mahmud Ahmadinedžád odpovedá na otázky novinárov v Teheráne a hovorí, že na zastavenie jadrového programu je "príliš neskoro", jún 2007

Po rozhovoroch s Brazíliou a Tureckom Irán v pondelok oznámil, že sa mu podarilo uzavrieť dohodu. Podľa nej vymení 1200 kilogramov svojho nízko obohateného uránu za vysoko obohatený urán zo zahraničia, ktorý sa bude využívať v reaktore na lekársky výskum.  

Výmena paliva sa uskutoční v Turecku, povedal Irán. Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu povedal, že vďaka dohode viac neexistuje ospravedlnenie ďalších sankcií zo strany OSN voči krajine kvôli jeho programu obohacovania uránu.

Vysokopostavený európsky diplomat, ktorý je zapojený do snahy skrotiť jadrové ambície Iránu povedal, že dohoda bude mať hodnotu iba v tom prípade, že sa bude zakladať na úplne rovnakom základe ako dohoda navrhovaná Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (IAEA). Tú Teherán pred niekoľkými mesiacmi odignoroval. „Ak prijmú to, čo pôvodne navrhla IAEA ešte v októbri, tak potom dobre, nejaký pokrok by bol možný,“ povedal diplomat.

„Ale ak ide o návrh, aby sa pokračovalo iným smerom, potom sa zdá, že stagnujeme. Bolo by celkom nesprávne to prezentovať ako dôležité a prelomové (pokiaľ sa to nezakladá na pôvodnej dohode).“

Irán, Brazília a Turecko poskytli o dohode, ktorú podpísali len málo detailov. Uviedli však, že výmena paliva by mohla začať do mesiaca, odohrá sa v Turecku a bude prebiehať za asistencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorú zastrešuje OSN.

Diplomat EÚ vyjadril obavy z toho, či bude Turecko schopné poskytnúť Iránu zariadenia potrebné na výmenu. Hlavnými dodávateľmi týchto technológií sú Francúzsko, Rusko a Spojené štáty.

Detaily dohody sa musia dať agentúre IAEA v písomnej podobe, aby sa dali podrobne preskúmať, dodal diplomat a doplnil, že snaha o schválenie ďalšieho, už štvrtého kola sankcií bude naďalej pokračovať.

Irán sa už mnohokrát vyjadril, že jeho jadrový program má slúžiť len na civilné a energetické účely. Spojené štáty a ďalší stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN sa však domnievajú, že krajina sa pokúša vytvoriť si jadrové zbrane a snažia sa tomu zabrániť.