Prijme EÚ väzňov z Guantánama?

Podľa Jennifer Daskal z organizácie Human Rights Watch, ktorá sa zúčastnila parlamentného hearingu Výboru pre občianske slobody a Podvýboru pre ľudské práva, si Američania pre väznicu vybrali kubánsku zátoku, lebo sa domnievali, že bude mimo dosahu amerických súdov. Poslancov informovala, že šesť najdôležitejších väzňov budú súdiť vojenské komisie a v konaní budú hrať hlavnú úlohu dôkazy získané mučením a inými pochybnými metódami. “Zadržaním niekoľkých skutočne potenciálne nebezpečných mužov na Guantáname nebudú Spojené štáty ani ich európski spojenci bezpečnejší. Naopak, spochybňuje to morálnu autoritu Spojených štátov,” povedala pred europoslancami.

Výbor diskutoval aj o budúcom osude približne tridsiatich väžnov, ktorých Spojené štáty plánujú z väznice prepustiť. Títo sa údajne boja návratu do svojích krajín, pretože im tam hrozí perzekúcie a mučenie. Emi MacLean z Centra pre ústavné práva (US Center for Constitutional Rights) si myslí, že by Európa mala týmto “utečencom” otvoriť svoje dvere.

Kým väčšina europoslancov nespochybňovala fakty, ktoré rečníci uvádzali, poslankyňa Ewa Klamt z frakcie EPP-ED nesúhlasí s tým, aby prepustení väzni nachádzali azyl v Európe. “Prečo by mala byť EÚ povinná riešiť problémy, ktoré USA nechcú riešiť sami?” Zdôraznila, že USA sú demokratický štát a všetci traja vedúci prezidentskí kandidáti si myslia, že Guantánamo by sa malo zatvoriť. Veci sa podľa nej hýbu správnym smerom.

Podpredsedníčka podvýboru pre ľudksé práva z frakcie liberálov Sarah Ludford (Veľká Británia) verí, že cieľom Európskej únie je pomôcť Spojeným štátom zavrieť Guantánamo aj prijatím niektorých z väzňov. Podľa portugalskej socialistickej poslankyne Any Gomes (PES) je to možno práve “spoluúčasť” niektorých členských štátov EÚ pri posielaní osôb do Guantánama, ktorá im bráni prijať týchto utečencov späť.

Ochotu prijať osoby prepustené z Guantánama zatiaľ prejavilo len Albánsko, Švédsko a Veľká Británia. Francúzska poslankyňa zo skupiny zelených a predsedníčka Podvýboru pre ľudské práva Hélène Flautre si myslí, že nátlak na členské krajiny EÚ by mal vyvíjať aj Európsky parlament. Mnoho poslancov kritizovalo neprítomnosť zástupcov Rady, zástupcov DG spravodlivosť, sloboda a bezpečnosť a zástupcov Spojených štátov a Veľkej Británie na hearingu.