Prvá cesta nového ukrajinského prezidenta povedie do Bruselu

Nový ukrajinský prezident v deň inaugurácie. [EPA-EFE/Zoya Shu/POOL]

Kroky Volodymyra Zelenského na prvej zahraničnej návšteve povedú do centra Európskej rady a Severoatlantickej aliancii. Medzitým doma hľadá prezident členov do svojej novej strany na internete. Hlásiť sa nemajú skúsení politici.

Cieľom prvej zahraničnej návštevy nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude Brusel, kde 4. a 5. júna zavíta do sídiel Európskej únie a NATO. Podľa agentúry Ukrinform o tom v stredu (29. mája) informovala prezidentská kancelária.

V jej vyhlásení sa uvádza, že Zelenskyj sa v Bruseli plánuje stretnúť s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ako aj ďalšími predstaviteľmi európskych a euroatlantických štruktúr.

Ukrajina zažíva búrlivú prezidentskú kampaň. Nový prieskum naznačuje víťazstvo antisystémového komika

Týždeň pred druhým kolom má pred sebou viac práce Petro Porošenko. Do kampane vstúpil aj Emmanuel Macron, ktorý favorita volieb pozval na návštevu do Elyzejského paláca. So Zeleňskijm sa stretne tri hodiny pred oficiálnym stretnutím s Porošenkom.

Počas týchto stretnutí chce Zelenskyj s najvyššími predstaviteľmi EÚ a NATO diskutovať o ďalších kľúčových reformách na Ukrajine a o spôsoboch, ako zintenzívniť medzinárodné snahy zamerané na ukončenie vojnového konfliktu na východe Ukrajiny.

Príprava na parlamentné voľby

Minulý týždeň Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave vyhlásil, že jeho prioritou je vyriešenie ozbrojeného konfliktu v Donbase.

Boje v dvoch najvýchodnejších regiónoch Ukrajiny v blízkosti jej hraníc s Ruskom si za uplynulých päť rokov vyžiadali viac ako 13 tisíc obetí na životoch, mnoho zranených i utečencov.

Nový ukrajinský prezident navštívil Luhanský región po prvýkrát od zvolenia v pondelok (27. mája, pričom si prišiel pozrieť vojenské pozície armády.

Zelenského poradcovia navštívili Brusel ešte začiatkom mája, pričom predstaviteľov EÚ a jej členských krajín informovali aj o tom, že nový prezident má jednoznačný záujem na napĺňaní Asociačnej dohody s EÚ, na smerovaní Ukrajiny do Európy a euroatlantických štruktúr.

Mathernová: Zelenskyj už pred prevzatím funkcie naznačuje príklon k Európe

Budúci ukrajinský prezident už pred svojou inauguráciou dáva Bruselu najavo, že má záujem pokračovať v úzkych kontaktoch s Európskou úniou, uviedla Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa riaditeľstva Európskej komisie pre susedskú politiku a rozširovanie.

Ukrajina sa teraz pripravuje na parlamentné voľby, ktoré boli naplánované na jeseň. Vzhľadom na to  Zelenský rozpustil parlament, nové voľby sú naplánované na júl.

Prezident sa medzičasom obrátil na ľud, ktorý vyzval, aby sa aktívne zapojil do jeho novej strany. Tú nazval rovnako, ako televízny seriál, v ktorom obsadil úlohu učiteľa, z ktorého sa stane prezident, Služobník ľudu. Potenciálni kandidáti by nemali mať predchádzajúce politické skúsenosti a do svojej internetovej prihlášky by mali vložiť aj návrhy nových zákonov a opatrení. Úprimnosť kandidátov by v poslednej fáze výberu mal preveriť aj detektor lži.

Prieskumy už teraz novej strane predpovedajú jednoznačné víťazstvo.