Prvý summit Únie a arabských štátov sa skončil, hlavnou témou bola migrácia

Lídri krajín na summite. [EPA-EFE/Khaled Elfiqi]

Včera (25. februára) skončil v egyptskom Šarm aš-Šajchu dvojdňový a historicky prvý summit Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ). Kľúčovými prvkami rokovania boli snahy o posilnenie hospodárskej spolupráce oboch organizácií, bezpečnostná situácia na Blízkom východe a migrácia.

Summit nadviazal na nedávne stretnutie ministrov zahraničia štátov EÚ a arabských krajín, na ktorom šéfovia diplomacie vyjadrili odhodlanie prehlbovať partnerstvo medzi Európou a arabskými krajinami.

Podľa európskych diplomatov má spolupráca s arabským svetom pre EÚ veľký význam. Geograficky blízke regióny dohromady tvoria 12 percent svetovej populácie a čelia mnohým spoločným výzvam. Navyše, EÚ z krajín LAŠ dováža skoro štvrtinu všetkého svojho importu ropy.

„Je dôležité, aby v regióne bola prítomná aj EÚ, sú to naši južní susedia,“ uviedla v piatkovom vyhlásení nemecká vláda a poukázala na to, že v arabskom svete pôsobia tiež ďalšie mocnosti, ako Rusko a Čína. Hovorca EÚ Preben Aamann potom na sociálnej sieti uviedol, že „EÚ je zďaleka najdôležitejším obchodným partnerom pre krajiny LAŠ“.

Čína zvyšuje svoj vplyv v Afrike, Mogheriniová sa o ten európsky neobáva

Európa sa Afrike obrátila chrbtom, zatiaľ čo čínske investície a pôžičky dlhodobo rastú. Africkým lídrom sa nepáčia podmienky, ktoré Európania so svojou finančnou pomocou spájajú. Žiadajú rovnocenné partnerstvo.

Summitu štyridsiatich deviatich krajín sa zúčastnil napríklad slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. LAŠ zastupoval egyptský prezident Abdal Fattah Sisi, či libanonský premiér Saad Hariri. Na stretnutí však chýbal francúzsky prezident Emmanuel Macrona, španielsky premiér Pedro Sánchez alebo zástupca Sýrie.

Stretnutie sprevádzali bilaterálne rokovania

Premiér Andrej Babiš vidí najväčší prínos summitu krajín Ligy arabských štátov a Európskej únie v možnosti bilaterálnych stretnutí a nadviazanie kontaktov. „Nikto nečakal, že sa niečo dohodne, veľký význam ale majú bilaterálne schôdzky,“ povedal.

Český premiér sa stretol s egyptským prezidentom, či jordánskym ministrom zahraničia Ajman Safadím, ktorého požiadal, aby Jordánsko otvorilo v Českej republike veľvyslanectvo.

Slovenský premiér Peter Pellegrini sa v Egypte stretol aj s generálnym tajomníkom LAŠ Ahmedom Aboulom Gheitom a s podpredsedom vlády Ománskeho sultanátu pre medzinárodnú spoluprácu Sayyidom bin Asadom bin Tariqom al-Saidom. Saída na schôdzke  Pellegrini požiadal, aby urýchlil proces podpísania dohody o ochrane vzájomných investícií medzi SR a Ománom. Budúci následník ománskeho trónu prejavil aj záujem o návštevu našej krajiny, píše TASR.

„Mnohé z krajín (LAŠ) už bilaterálne za pomoci EÚ pomáhajú zvládať tieto migračné toky, respektíve starostlivosť o utečencov na svojom vlastnom území,“ povedal na brífingu Pellegrini. „Dôležité je, aby sme s týmito krajinami pracovali aj v oblasti ekonomickej, to znamená v oblasti moderných technológií, vedy a výskumu,“ dodal.

V Abidjane sa začal summit Únie a Afriky, pricestuje vyše 80 lídrov

Nosnou témou summitu je migrácia a posilnenie postavenia mládeže v Afrike.

Príležitosť k bilaterálnym rokovaniam využila aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá hovorila napríklad s Donaldom Tuskom. Na summit tak prenikla aj otázka brexitu. „Mám pocit, že v kuloároch stále dominuje brexit,“ potvrdil domnienky aj český premiér Babiš s tým, že stále nevie, aký bude Mayovej ďalší postup.

Summitu dominovali otázky bezpečnosti a migrácie

Predmetom summitu bolo posilnenie spolupráce európsko-arabských štátov. Zástupcovia rokovali o boji s klimatickými zmenami, bezpečnostnej a politickej situácii v regióne, ekonomickej spolupráci a migrácii.

Práve v súvislosti s migráciou začala vlani hovoriť Únia o možnom summite v snahe zabezpečiť spoluprácu pri vyloďovaní migrantov, zachránených v Stredozemnom mori aj readmisii tých, ktorí nezískali v Európe azyl.

„Povedieme úprimné a otvorené diskusie, a to nielen o migrácii,“ uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Podľa egyptského prezidenta Abdala Fattaha Sisiho je legálne a bezpečná migrácia v záujme európskych i arabských krajín. Vyzval na posilnenie boja proti terorizmu, ktorý prirovnal k nebezpečnému moru, ktorému sa štáty LAŠ a EÚ musia postaviť jednotne.

Egypt je sužovaný terorizmom už mnoho rokov, na severe Sinaja je aktívna miestna vetva teroristickej organizácie Islamský štát. Sísího režim je ale obviňovaný, že pod zámienkou boja proti islamistom potláča opozíciu.

Návraty bojovníkov ISIS: Európske krajiny riešia najnovšiu výzvu, jednotný postup Únie neexistuje

Návraty osôb, ktoré vycestovali do Iraku a Sýrie, aby sa stali členmi teroristickej organizácie, riešia Briti, Nemci, Francúzi, ale aj Rakúšania. Názory na to, kde a ako Európanov súdiť, rozdeľujú nielen národné politické scény, ale aj Bruselom a Washington.

Námestník generálneho tajomníka LAŠ pre medzinárodné záležitosti pred summitom vyhlásil, že arabské krajiny od rokovaní očakávajú „nový začiatok“ pre spoluprácu s Európou. Podľa webu Aran News zmyslom summitu bolo posilniť arabsko-európske štáty a postaviť sa spoločným výzvam. Arabský spravodajský server Al-Džazíra naopak s odkazom na politológov napísal, že zo summitu neočakáva žiadne významné závery. Jeden z expertov uviedol, že sa summitu zúčastňuje príliš veľa zástupcov a je teda nepravdepodobné, že dospejú k nejakému záveru.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po skončení summitu však zástupcovia Únie aj LAŠ o dôležitosti summitu nepochybovali.

„Verím, že je to začiatok novej kapitoly spolupráce EÚ a LAŠ. Nemáme inú alternatívu než spolupracovať so svojimi susedmi v ekonomických, bezpečnostných a ďalších oblastiach,“ uviedol Donald Tusk.

„Všetci dúfame, že budúce tri roky budú v znamení silnej kooperácie v politickej, ekonomickej, sociálnej a kultúrnej oblasti. Budúci summit sa bude konať v roku 2020 v Bruseli,“ dodal generálny tajomník LAŠ Ahmed Aboul Gheit.

Zástupcovia sa na summite zhodli na vytvorení spoločných projektov v oblasti energetickej bezpečnosti, technológie, turizmu a obchodu. Zhoda tiež padla v otázke kooperácie a koordinácie bezpečnostných kontrol na hraniciach. Jednalo sa tiež o Parížskej dohode, EÚ a LAŠ budú spolupracovať na tom, aby ju čo najrýchlejšie implementovali. Výstupom summitu sa stala spoločná deklarácia.

Slovensko je najmenej atraktívnou krajinou pre ľudí hľadajúcich ochranu

Počet ľudí, ktorí vlani žiadali o medzinárodnú ochranu v Európe, klesol. Stále je však oveľa vyšší než pred rokom 2015, keď vrcholila migračná kríza.

Po skončení summitu egyptský prezident Sisi obhajoval stav ľudských práv vo svojej krajine a varoval európske štáty, aby nepoučovali arabský svet.

„Nebudete nás poučovať o ľudskosti,“ odkázal Európanom egyptský prezident. Európania podľa neho „majú svoje etické pravidlá a hodnoty a my ich rešpektujeme. A vy by ste mali rešpektovať tie naše.“

Bývalý generál vládne krajine pevnou rukou. V egyptských väzniciach je zadržiavaných mnoho jeho kritikov z radov islamistov, ale aj demokratov.

Egypt sa stal v posledných rokoch terčom kritiky kvôli porušovaniu ľudských práv. Egyptská vláda ale všetku kritiku odmieta s tým, že ide o výmysly.