Pöttering chce, aby olympionici protestovali

“Chcel by som povzbudiť atlétov, mužov aj ženy, aby sa pozreli na veci také, aké sú a neodvracali sa preč”, napísal o olympijskych hrách predseda Európskeho parlamentu, nemecký konzervatívec Hans-Gert Pöttering v nemeckom týždenníku Bild am Sonnatg.

Pöttering vyzvýva atlétov, aby dali svojim vlastným spôsobom najavo, že im nie je ľahostajný osud Tibetu, ktorý podľa jeho slov „bojuje o svoje kultúrne prežitie“. Šéf Európskeho parlamentu z frakcie EPP-ED na stránkach tých istých novín pred pár mesiacmi vyzval politikov, aby bojkotovali OH pokiaľ sa situácia v Tibete nezlepší a Peking nezačne dialóg s duchovným vodcom Tibetu dalajlámom.

“V prípade, že se neobjavia žiadne náznaky kompromisu, považujem bojkot za oprávnený,“ uviedol Hans-Gert Pöttering 24. marca v rozhovore pre Bild am Sonntag.

“Nemali by sme vylučovať možnost bojkotu olympijských hier v Pekingu. Chceme úspešné hry, ale nie za cenu kultúrnej genocídy páchanej na Tibeťanoch,“ dodal.

Člen nemeckého olympijského výboru Walther Tröger pre nemecký rozhlas povedal, že na protesty sa ponúka mnoho možností, napríklad tlačové konferencie, či bežné rozhovory s miestnymi. Ako dodal medzinárodný olympijský výbor (IOC) v tomto smere nič nezakazuje. Obhajoval ale pravidlo na základe ktorého, nie sú v olympijskej dedine povolené demoštrácie.

Mnohí sú toho názoru, že olympijáda nie je jednoducho miestom na politické prejavy a ako podujatie by mala byť striktne apolitická. Jedno z najsilnejších politických gest urobili dvaja afro-americkí atléti na OH 1968 v Mexiku. Zlatý a bronzový medialisti v behu na 200 metrov, Tommie Smith a John Carlos, na stupni víťazov počas znenia americkej hymny sklonili hlavy a vztýčili pravú ruku začatú v päsť s čiernou rukavicou. Je to symbol, ktorý používali rôzne hnutia a skupiny, medzi nimi aj radikálne černošské hnutie Black Power, bojujúce proti  rasovej diskriminácii v USA. Atléti boli následne vylúčení z národných tímov a vykázaní z olmypijskej dediny.

Politický nádych, aj keď plne v duchu olympijskej myšlienky malo gesto nemeckého atléta na neslávne známych OH v Berlíne v roku 1936, ktoré Hitler využil na nacistickú propagandu nadradenosti árijskej rasy. Nemec árijského vzhľadu menom Lutz Long vtedy poradil afro-americkému atlétovi Jessemu Owensovi pri skoku do diaľky, vďaka čomu získal zlatú medialu. Lung skončil druhý.

Hry, ktoré začínajú tento piatok 8. augusta v čínskom Pekingu a potrvajú do 24. augusta, predstavujú podľa niektorých ideálnu príležitosť na to, vytvoriť tlak na Čínu, aby zmenila svoj prístup k rešpektovaniu ľudských práv a politiku voči Tibetu.