Putin považuje liberalizmus za prekonaný, Tusk si to isté myslí o kulte osobnosti a vláde oligarchov

Lídri G20 a ich partneri v Osake. [EPA-EFE/G20]

V japonskej Osake sa stretli lídri dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta. Predstavitelia šiestich krajín Únie koordinovali postoje ešte pred začiatkom summitu. Svet si všíma najmä Trumpa, Putina a Xi Jimpinga.

Hlavými témami stretnutia G20 v japonskej Osake bude obchod a klíma. Analytici s napätím sledujú, či sa pohnú ľady v americko-čínskom obchodnom spore, a či sa do záverečného vyhlásenia zo summitu dostane zmienka o cieľoch Parížskej klimatickej dohody, na čom trvá Emmanuel Macron.

Pred začiatkom dlho očakávaného summitu svoje pozície koordinovali aj lídri z najväčších krajín Únie. Okrem Nemecka, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Talianska sú japonskými hosťami aj Holanďania a Španieli. Šestica európskych lídrov spoločne so šéfom Európskej komisie a predsedom Európskej rady sa dohodla, že podporia princípy multilateralizmu a budú požadovať zlepšenia princípov v obchodovaní. Navrhujú tiež zásadne zmodernizovať Svetovú obchodnú organizáciu.

„Vyzývame vedúcich predstaviteľov krajín G20, aby zintenzívnili opatrenia, ktoré zabránia existenciálnej klimatickej hrozbe, aby do celosvetového obchodu zapojili princípy slobody a spravodlivosti, aby znížili nerovnosti, využili možnosti digitalizácie a podporili trvalo udržateľný rozvoj,“ uvádza sa v stanovisku Jeana-Clauda Junckera a Donalda Tuska.

Média si intenzívne všímali najmä ruského a amerického lídra. Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre denník Financial Times ešte pred summitom ostro odsúdil liberalizmus, ktorého myšlienky sa už podľa neho prežili.

Liberalizmus sa podľa Putina už prežil a jeho zástancovia už „jednoducho nemôžu nikomu nič diktovať, ako sa to pokúšali v priebehu posledných desaťročí,” vyhlásil Putin počas interview pre denník Financial Times. Multikulturalizmus sa už podľa neho stal rovnako neudržateľným.

V tejto súvislosti kritizoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, že sa v čase vrcholiacej utečeneckej krízy rozhodla otvoriť hranice pre masový prílev migrantov. Podľa Putina išlo o „kardinálnu chybu“, ktorá nebrala do úvahy záujmy domáceho obyvateľstva.

„Idea liberalizmu predpokladá, že netreba robiť nič,“ domnieva sa Putin.

Názory šéfa Kremľa okamžite kritizoval predseda Európskej rady.

https://twitter.com/tictoc/status/1144443337350402048

Únia sa koordinuje

Zásadný nesúhlas s vyjadreniami ruského prezidenta na okraji summitu v Osake vyslovil šéf Európskej rady Donald Tusk. Podľa neho je už naopak prekonané autoritárstvo, kult osobnosti a vláda oligarchov.

„Ktokoľvek tvrdí, že liberálna demokracia zastarala, ten tvrdí, že sú prekonané slobody, že sa prežil právny štát a ľudské práva,“ zdôraznil Tusk s tým, že ide o „základné a živé hodnoty“, na ktorých stojí EÚ.

Za znečistenou ropou stojí masívna krádež a zanedbanie kontrol v Rusku

Aféra znečistenej suroviny v Družbe odhalila nedostatky kontrolných mechanizmov aj personálne zlyhania v Rusku. Európsky systém krízového riadenia naopak ukázal schopnosť čeliť krátkodobým výpadkom.

Hlavnou témou, s ktorou do Osaky prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron, je životné prostredie. K podpore Parížskej klimatickej dohody sa v Japonsku prihlásil už aj brazílsky prezident Jair Bolsonaro, čím jednoznačne uvoľnil priestor na dokončenie vyjednávania o obchodnej dohode EÚ s Brazíliou a tromi juhoamerickými krajinami.

Trump Putinovi: Už sa do volieb nemiešaj

Putin sa počas rozhovoru pozitívne vyjadril aj o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Označil ho za „talentovaného“ človeka a uviedol, že k Trumpovmu zvoleniu prispelo rozčarovanie mnohých Američanov z globalizácie, a nie nejaké zásahy zo zahraničia.

Trumpove snahy o stavbu múra na americko-mexických hraniciach sú podľa neho možno príliš radikálne, no Trump sa „aspoň pokúša“ nájsť riešenie problému nelegálnej migrácie.

Ruský a americký prezident sa v Osake stretli už v prvý deň. Pri podávaní ruky americký prezident žoviálne svojho náprotivka poprosil, aby sa už „do ďalších volieb nemiešal“. Americký prezident mal tiež údajne pozitívne reagovať na pozvanie Kremľa na 75. oslavy ukončenia 2. svetovej vojny, ktoré Moskva organizuje na budúci rok.

S Trumpom už rokovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú označil za „výbornú priateľku“ a úžasnú ženu“.

S čínskym lídrom Xi Jimpingom, korunným princom Saudskej Arábie Mohammedom bin Salmanom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom  sa šéf Bieleho domu stretne na bilaterálnych rokovaniach v sobotu (29. júna).