Rada Európy: Poľsko a Rumunsko klamali

väzenie

 

Krátka správa

Nová správa Rady Európy odhaľuje rozsah spolupráce medzi americkou tajnou službou CIA a niektorými európskymi krajinami pri operáciách tajnej prepravy väzňov, podozrivých z teroristických činov, do krajín, kde im hrozilo mučenie. Niektoré krajiny podľa zistení správy umožnili CIA prevážať vlastných obyvateľov, iné poskytli rozsiahlu logistickú podporu, a ostatné sa tvárili, že o ničom nevedia.

Veľkú Britániu správa obviňuje, že nielen povolila využívanie britského vzdušného priestoru a letísk, ale aj poskytla informácie, ktoré boli použité pri mučení jedného z podozrivých. Správa tiež uvádza, že existujú významné dôkazy o tom, že dve európske krajiny – Poľsko a Rumunsko – umožnili CIA zriadiť na svojom území tajné väznice, hoci to oficiálne popierajú.

Predseda výboru Rady Európy pre právne záležitosti a ľudské práva Dick Marty vo svojej predchádzajúcej správe uviedol, že 14 európskych krajín si bolo plne vedomých toho, čo sa deje. „Teraz je jasné, … že predstavitelia niekoľkých európskych krajín aktívne spolupracovali s CIA na týchto nelegálnych aktivitách. Ďalšie krajiny ich vedome ignorovali, alebo nechceli vedieť,“ uviedol Marty a dodal, že hoci zodpovednosť za neprimerané zadržiavanie musia niesť najmä Spojené štáty americké, „program mohol fungovať iba so zámernou alebo výrazne nevšímavou dohodou s európskymi partnermi.“

Správa Dicka Martyho upozorňuje, že „USA sa v domnienke, že žiadny tradičný súdny nástroj, ani nástroje ustanovené v podmienkach vojny, nemôže efektívne čeliť novým formám medzinárodného terorizmu, rozhodli vyvinúť nové právne koncepty, ktoré zbavili tisíce podozrivých domnelých teroristov ich slobody, mimo územia USA, no pod americkou kontrolou, a odopreli im akýkoľvek prístup k ich základným právam.“ „Tento právny prístup je úplne cudzí európskej tradícii a jasne v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach a Všeobecnou deklaráciou ľudských práv,“ uvádza sa v správe.

Španielsko, Turecko, Nemecko a Cyprus poskytli podľa správy prechodné zástavky pre zadržiavacie operácie, Taliansko, Švédsko, Bosna a Macedónsko umožnili transport svojich občanov z vlastnej pôdy. Írsko, Portugalsko a Veľká Británia umožňovali zastávky lietadiel CIA na svojom území. Najhoršie v správe obišli Rumunsko a Poľsko, pretože stopy letov, prevážajúcich väzňov na zatiaľ neznáme miesta, vedú práve do týchto dvoch krajín. Podozrivá bola aj neochota predstaviteľov oboch krajín spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Vyšetrovanie bolo spustené v novembri 2005 po tom, čo správy v denníku Washington Post o existencii zadržiavacích centier CIA vo východnej Európe vyvolali pobúrenie medzinárodnej verejnosti.