Radar v Česku sa odkladá, základňa v Poľsku tiež

Americký prezident Barack Obama telefonoval dnes v noci českému premiérovi do Prahy, aby oznámil, že plán na výstavbu protiraketového radaru sa odkladá, informovali tlačové agentúry. Demokratický prezident tak zastavil napĺňanie zámeru svojho republikánskeho predchodcu a v najbližších rokoch americký radar na českom území a protiraketová základňa na poľskej pôde stáť nebudú.

Krátko pred telefonátom o rozhodnutí Obamovej administratívy informoval Wall Street Journal. Ešte pred tým štátny tajomník poľského ministerstva zahraničia Andrzej Kremer pre Reuters vyhlásil, že vzhľadom na správy z mnohých zdrojov existuje "vážna šanca", že protiraketová základňa v Poľsku nebude.

Ruskí predstavitelia zatiaľ odmietli komentovať rozhodnutie americkej strany. "Čakáme na potvrdenie týchto správ," vyhlásil zdroj z ruského Ministerstva zahraničia. "V princípe by však takýto vývoj pomohol rozvoju našich bilaterálnych vzťahov so Spojenými štátmi. Čakáme na akékoľvek oficiálne vyhlásenia od p. [ministra obrany] Gatesa," doplnil.

Americký prezident Obama sa netají vôľou budovať s Ruskom dobré vzťahy. Washington by rád s Moskvou spolupracoval najmä v Afganistane, kde sa spojeneckým vojskám nedarí garantovať bezpečnosť, a tiež v otázke nešírenia jadrových zbraní.

Za Obamovým rozhodnutím stojí najmä presvedčenie Washingtonu, že raketový program Iránu nenapreduje tak rýchlo, ako sa pôvodne predpokladalo, čo znamená menšie riziko ako pre USA, tak i pre európske krajiny NATO, informuje Wall Street Journal s odvolaním sa na vysoko postavený americký zdroj.

Americký protiraketový radar v Česku a protiraketová základňa v Poľsku sa podpísali pod zhoršenie vzťahov USA a spomenutých európskych krajín s Moskvou. Kremeľ viackrát opakovane uviedol, že ich vybudovanie bude pokladať za priamu hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť a preto prijme všetky potrebné opatrenia na jej eliminovanie.

EurActiv/Reuters