Rakúske predsedníctvo: Turecko musí uznať Cyprus!

 

Krátka správa

Rakúsky premiér Wolfgang Schüssel po stretnutí s cyperským prezidentom Tassosom Papadopoulosom 21. februára údajne vyhlásil, že Turecko by do konca roka 2006 malo uznať Cyperskú republiku. Uznanie by malo zahŕňať otvorenie tureckých prístavov a letísk cyperským plavidlám a lietadlám.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v reakcii na to pripomenul, že uznanie Cypru nebolo súčasťou politických kritérií EÚ pre členstvo Turecka v Únii, a povedal, že „je od EÚ neetické“ upozorňovať na tento problém.

Cyprus 22. februára obvinil Turecko, že odmietnutím vstupu lode, plaviacej sa pod cyperskou vlajkou, do svojho prístavu porušilo colnú dohodu s EÚ. „Turecko týmto prístupom opäť raz ukázalo, že nikoho nepresvedčí o tom, že jeho záväzok rešpektovať svoje povinnosti voči EÚ pokračuje,” uviedol cyperský hovorca.

Pri podpise doplňujúceho protokolu k dohode o colnej únii v júli 2005 Turecko zdôraznilo, že tento krok sa nerovná uznaniu gréckeho Cypru. Ankara do dnešného dňa odmieta implementovať protokol, ktorý vyžaduje úplné otvorenie tureckých prístavov a letísk. Turecko v januári 2006 predložilo návrh, ktorý podmieňoval otvorenie prístavov a letísk ukončením izolácie tureckých Cyperčanov. Cyprus však tento návrh odmietol s tvrdením, že zo strany Turecka ide o snahu zbaviť sa svojich záväzkov.

Aktuálny spor o cyperskú loď prichádza pred začiatkom praktických rokovaní Turecka o členstvo v EÚ. Cyprus pohrozil, že bude vetovať vstup Turecka.

Novovymenovaná grécka ministerka zahraničných vecí Dora Bakoyani v Aténach vyhlásila, že OSN by mala vypracovať novú iniciatívu pre oživenie rokovaní o Cypre.

Wolfgang Schüssel uviedol, že Rakúske predsedníctvo „robí všetko, čo je v jeho silách pre podporu súčasného procesu pod záštitou OSN“.