Rakúsko zvažuje zákaz Erdoganovej kampane

Turecko, Rakúsko, Erdogan, referendum

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, (zdroj: TASR/AP/Yasin Bulbul/Presidential Press Service)

Viedeň si neželá, aby sa turecká predreferendová kampaň rozšírila u našich západných susedov. Pripravuje zákon, ktorý zakáže politickú agitáciu zahraničných predstaviteľov na svojom území.

Pripravovaná legislatíva je očividne namierená proti mítingom, ktoré na podporu referenda na rozšírenie právomocí tureckého prezidenta Recepa Erdoğana usporiadali krajanské organizácie v Európe.

Holanďania sa v rámci svojej predvolebnej kampane rozhodli znemožniť vystúpenie dvoch tureckých ministrov na mítingu v Rotterdame. Odštartovali tak sériu Erdoğanových výrokov o „nacistoch“ v západnej Európe a poskytli Turkom zámienku vycúvať z plnenia migračnej dohody s Európskou úniou.

Čítajte viac: Turecko prestalo plniť časť dohody s EÚ o migrantoch

Rakúski zákonodarcovia by návrh zákona mali schváliť ešte pred referendom v Turecku, ktoré sa uskutoční 16. apríla. Dolná snemovňa parlamentu by mohla rozhodnúť už budúci týždeň, s čím ráta aj predkladateľ návrhu, minister vnútra Wolfgang Sobotka.

Sobotka ubezpečil, že zákon nie je namierený iba na Erdoğana. Zakáže totiž všetky podujatia s dopadom na zahraničnú politiku. Zákaz bude tiež v súlade s medzinárodným právom a Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv.

Najväčšia turecká organizácia v Rakúsku už oznámila, že neplánuje podujatia na podporu referenda. Doteraz sa podobné akcie dali zakázať s odvolaním sa na bezpečnosť. Minister bez portfólia Thomas Drozda uviedol, že Rakúsko by sa v týchto prípadoch nemalo spoliehať na okolnosti, akými sú nedostatok hasiacich prístrojov či hlásičov požiaru.