Rakúsky kancelár chce na bratislavskom summite stopnúť pristúpenie Turecka

turekcko utečenci rozširovanie christian kern bratislavsky summit

Christian Kern. FOTO-TASR/AP (Ronald Zak)

Turecko dnes obvinilo rakúskeho kancelára Christiana Kerna z príklonu k pravicovému extrémizmu tým, že navrhol ukončenie prístupových rokovaní Ankary s Európskou úniou.

“Úprimne povedané, pokladám za mimoriadne znepokojujúce, že takého vyhlásenie má podobné črty ako vyhlásenia pravicových extrémistov v Európe,” uviedol turecký minister poverený agendou rokovaní s EÚ Ömer Čelik, ktorého citovala turecká štátna agentúra Anadolu.

Rakúsky kancelár nechce Turecko v EÚ…

Kern totiž navrhol, aby EÚ zvážila ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom. Ako dôvod uviedol rozsiahle čistky v armáde, štátnej správe a školstve, ktoré vláda v Ankare spustila po nedávnom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat.

“Musíme sa realite postaviť čelom: prístupové rokovania (s Tureckom) sú už len fikciou,” vyhlásil Kern pre rakúske médiá, pričom poznamenal, že demokratické normy v Turecku zďaleka nepostačujú na to, aby nimi bolo možné zdôvodniť prijatie Turecka do EÚ.

Kern žiada, aby sa na túto tému rokovalo v rámci zasadnutia Rady EÚ, ktoré sa uskutoční 16. septembra v Bratislave.

… ďalej však chce s ním spolupracovať

Podľa Kernovho názoru by EÚ mala hľadať nové alternatívne riešenia, ako pomôcť tureckej ekonomike priblížiť sa požiadavkám EÚ. Turecko zostáva dôležitým partnerom EÚ v otázkach bezpečnosti a integrácie, dodal Kern. Súčasne zdôraznil kľúčovú rolu Turecka pri riešení migračnej krízy, ktorej je EÚ vystavená.

Na návrh Kerna reagovala dnes aj Európska komisia prostredníctvom svojej hovorkyne Miny Andreevovej. Tá v Bruseli uviedla, že na štatúte Turecka ako kandidátskej krajiny Európskej únie sa nič nezmenilo. Dodala však, že Turecko musí rešpektovať základné hodnoty EÚ.

Podľa agentúry DPA Andreevová spresnila, že “pokrok v prístupových rokovaniach sa posudzuje na základe radu požiadaviek, medzi ktorými je rešpektovanie právneho štátu, ľudských práv a základných slobôd”.

Turecko otvorilo 16 z 35 kapitol

Ako na svojej webovej stránke pripomenul francúzsky denník Le Figaro, prístupové rokovania s Tureckom boli vážne ohrozené už vtedy, keď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po nedávnom pokuse o štátny prevrat navrhol zvážiť obnovenie trestu smrti.

DPA pripomenula, že EÚ v júni na prístupových rokovaniach s Ankarou otvorila ďalšiu kapitolu, čo bola súčasť dohody o riešení migračnej krízy medzi EÚ a Tureckom. Momentálne je otvorených 16 z 35 kapitol, v ktorých musí Turecko harmonizovať svoju legislatívu s normami EÚ.

O otvorení ďalších kapitol sa diskusia zatiaľ nevedie, uviedla dnes hovorkyňa EK.