Riešenia migračnej krízy v ohniskách: Únia má nový program pre spoluprácu so Stredomorím

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Khaled Elfiqi]

Nový a ambiciózny nástroj zahŕňa hospodársky a investičný plán za sedem miliárd eur. Zameria sa najmä na mládež a ženy, tvorbu pracovných miest, investície do ľudí a verejnej správy.

Európska komisia a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell navrhli v utorok (9. februára) „ambiciózny a inovatívny“ nový program pre krajiny Stredomoria.

Nová politická agenda je založená na presvedčení, že spoločnou prácou sa výzvy môžu zmeniť na príležitosti, a to v záujme EÚ, ale aj jej južných susedov. Program zahŕňa osobitný hospodársky a investičný plán na podporu dlhodobého sociálno-ekonomického oživenia krajín južného susedstva.

V rámci nového nástroja susedstva, rozvoja a medzinárodnej spolupráce EÚ (NDICI) eurokomisia na jeho realizáciu navrhla vyčleniť sedem miliárd eur v rokoch 2021 – 2027.

Južné susedstvo Únie: Oblasť ekonomických príležitostí alebo nebezpečných hrozieb?

Zatiaľ čo transatlantické vzťahy ohrozuje možnosť obchodnej vojny, posilnená ekonomická spolupráca by mohla byť kľúčom k stabilite v južnom susedstve Európskej únie, píše JAMES MORGAN.

Josep Borrell v tejto súvislosti pripomenul, že 25 rokov po podpise Barcelonskej deklarácie o spolupráci s krajinami Stredomoria a desať rokov od tzv. arabskej jari teraz vysiela EÚ zásadné posolstvo o tom, akú dôležitosť prikladá svojmu južnému susedstvu. Spresnil, že nová agenda sa zameria najmä na ženy a mládež.

Nový začiatok

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi zase zdôraznil, že obnovené partnerstvo s južnými susedmi predstavuje nový začiatok vzájomných vzťahov s EÚ.

„Partnerstvo bude založené na spoločných záujmoch a spoločných výzvach. Ukazuje, že Európa chce priamo prispieť k dlhodobej vízii prosperity a stability tohto regiónu, najmä pri sociálnom a ekonomickom zotavení z pandémie koronavírusu,“ uviedol Várhelyi.

Spresnil, že prioritné sektory pre spoluprácu budú vytváranie rastu a pracovných miest, investície do ľudského kapitálu a dobrej správy vecí verejných. Podľa jeho slov považujú obe strany migráciu za spoločnú výzvu, pričom sú pripravené spolupracovať v boji proti nelegálnej migrácii a prevádzačom.

Bez ďalších opatrení nebude možné znížiť znečistenie v Stredozemnom mori

Stredomorské krajiny musia prijať prísnejšie opatrenia s cieľom znížiť znečistenie v oblasti. Tie súčasné stačia iba na zakonzervovanie súčansého stavu, vyplýva z najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA).

Nová agenda navrhuje tiež spojiť sily v boji proti zmenám klímy, urýchliť prechod na tzv. zelenú a digitálnu ekonomiku, spoločne riešiť nútené vysídlenie a migráciu a podporovať mier a bezpečnosť v stredomorskom regióne.

Cieľom osobitného plánu hospodárskych investícií pre južné susedstvo je zabezpečiť, aby sa zlepšila kvalita života ľudí v regióne, pričom EÚ chce zvýšiť vzájomné obchodné a investičné toky, podporovať konkurencieschopnosť, všetko však zároveň s dodržiavaním ľudských práv a zásad právneho štátu.