Rokovania o iránskom a palestínskom probléme

Krátka správa

Koncom mája vyjadrilo tzv. kvarteto (EÚ, USA, Rusko a OSN) znepokojenie nad novou vlnou násilia v pásme Gazy. Jednohlasne vyzvali Palestínčanov na nastolenie prímeria. Vlnu rozruchu vtedy vyvolali zrážky medzi dvoma konkurujúcimi si palestínskymi hnutiami Hamás a Fattah. V tomto čase padlo rozhodnutie o bezodkladnom júnovom stretnutí nielen s predstaviteľmi Palestínskej samosprávy, ale aj štátu Izrael.

Komisárka pre vonkajšie vzťahy a Európsku politiku susedstva, Benita Ferrero-Waldner,  sa vtedy vyjadrila, že je potrebné hovoriť nielen o humanitárnej pomoci, ale predovšetkým aj o pomoci pri budovaní spoločenských a politických inštitúcií. Kvarteto oznámilo, že pomoc bude poskytovaná prostredníctvom „Dočasného medzinárodného mechanizmu,“ ktorý bude ustanovený na obdobie júl – september 2007.

25. júna 2007 vyjadrili zúčastnené strany konfliktu odhodlanie pokračovať v mierovom procese. Za pozitívnu odpoveď kvarteta na tento krok možno považovať dnešný summit (26.6.) jeho vyslancov v Jeruzaleme. Ako uvádza denník The Washington Post, okrem iného by malo byť súčasťou agendy aj menovanie odchádzajúceho britského premiéra Tonyho Blaira za mediátora pre blízkovýchodný mierový proces. Britské autority ale doteraz nič také nepotvrdili.

Za mierový proces sa zasadzuje ako Izrael, tak aj okruh ľudí združených okolo prezidenta Palestínskej samosprávy, Mahmúda Abbása. Izraelský premiér Ehud Olmert prisľúbil prepustenie 250 palestínskych väzňov a konanie častých stretnutí s Abbásovou vládou. Rovnako arabské elity okolo Abbása dúfajú v prehlbovanie procesu a rady by po nedávnych otvorených stretoch s Fattahom videli Hamás izolovaný a označený za radikálnu islamistickú militantnú skupinu.

Ďalším problematickým miestom na Blízkom východe je Irán. Zdá sa, že zdĺhavé rokovania s touto krajinou konečne začínajú prinášať svoje ovocie. Tím zbrojných inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zrejme v najbližších týždňoch pocestuje do Teheránu a iných miest, aby si prezreli sporné jadrové zariadenia.

Tento krok je výsledkom rokovaní medzi hlavným iránskym vyjednávačom pre jadrový program, Alim Laridžáním, riaditeľom MAAE Mohamedom El Baradejom a predstaviteľom EÚ pre SZBP Javierom Solanom. Posledná séria stretnutí sa uskutočnila počas uplynulého víkendu. Solana už krátko predtým avizoval svoj optimizmus. Irán však naďalej trvá na tom, aby sa v probléme neangažovala priamo Bezpečnostná rada OSN, čo sa však vzhľadom na väčšie množstvo doteraz prijatých rezolúcií zdá nepravdepodobné. Tak či onak, slovami El Baradeja možno posledné dni označiť za „dôležitý krok.“