Rozdelená EÚ chce od Palestínčanov jednotu

“Dvadsaťsedmička” vyzvala hnutia Fatah a Hamas, aby sa spojili v záujme udržania prímeria a uľahčenia dodávok humanitárnej pomoci civilným obetiam v Gaze.

Český minister zahraničia a predseda Rady ministrov Karel Schwarzenberg vyhlásil, že zjednotená palestínska vláda pod vedením Mahmúda Abbása je nevyhnutnou podmienkou pre pokrok. Hraničné priechody s Gazou by mali byť podľa neho „pravidelne a predvídateľne“ otvorené.

Ministri pozvali na rokovania aj svojich rezortných kolegov z Egypta, Jordánska, Turecka a Palestínskej samosprávy. Egypt má špeciálnu pozíciu a ako jediný má aký-taký vplyv na militantov z Hamasu, ktorí ovládajú Gazu.

Hamas je na zozname teroristických organizácií EÚ. Švédsky minister zahraničia Carl Bildt, fínsky minister Alexander Stubb, ale aj francúzsky šéf diplomacie Bernard Kouchner sú toho názoru, že ak sa má celý proces niekam pohnúť, treba s Hamasom hovoriť, povedal nemenovaný diplomat pre EurActiv (Pozri analýzu Peklo v Gaze: Prečo musí EÚ zmeniť svoju politiku).

„Čím viac ale robíme, tým viac potrebujeme spolupracovať s autoritami v Gaze,“ hovorí ďalej diplomat.

Únia sa nevie zhodnúť na tom, či odsúdiť Izrael za operáciu v Gaze, ktorá stála život 1300 ľudí. Izraelu priťažilo aj to, že používal fosforové bomby, ktoré sú zakázané v husto obývaných oblastiach a zbombardoval sídlo agentúry OSN UNRWA v Gaze.

Írsko, Belgicko, Cyprus, Grécko a Švédsko požadujú medzinárodné vyšetrovanie údajného porušenia medzinárodného práva zo strany Izraela aj Hamasu. Nemecko, Taliansko, Holandsko a Rumunsko nie sú naklonené tlaku na Izrael zo strachu, že tento následne neotvorí hraničné priechody s Gazou. Tvrdia to zdroje, ktoré cituje izraelská tlač.

Egyptský minister zahraničia Ahmed Aboul Gheit po rokovaniach v Bruseli oznámil, že medzinárodná donorská konferencia pre rekonštrukciu Gazy by sa mohla konať 28. februára, informuje Reuters. Dodal, že si to bude vyžadovať odhad škôd, podporu Európskej únie a Spojených národov. Aboul Gheit dodal, že dúfa, že sa vytvorí vláda národnej jednoty v Palestíne, ktorá by mohla nakladať s pridelenými prostriedkami.