Rozširovanie – hra so slovami

 

Krátka správa

Agenda rozširovania je na programe dvojňového júnového summitu dnes, 16. júna. S názorom Francúzov, že termín absorbčná kapacita by sa mal vzťahovať na demokratickú, inštitucionálnu, politickú a finančnú schopnosť absorbovať nových členov, nesúhlasí zvyšok Európskej únie. Paríž, ktorý interpretuje odmietnutie Európskej ústavy v minuloročnom referende, aj v kontexte strachu svojich občanov z rozšírenia o balkánske krajiny a Turecko, sa snažil neúspešne presvedčiť ostatné hlavné mestá o potrebe prijať prísnejšie kritériá na vstup. Tie sa mali vzťahovať na schopnosť samotnej Európskej únie prijať ďalších členov.

Francúzske stanovisko zdieľa Cyprus, ktorý má dlhoročný konflikt s Tureckom a svoju podporu im vyjadril aj predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell. Ten povedal: „Nie je možné budovať ďalšie poschodia, keď si nie sme istí pevnosťou základov, na ktorých budova stojí”.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso označil turecké členstvo za „veľmi zložitú záležitosť”. Zároveň pre BBC vo štvrtok 15. júna povedal, že všetky demokracie by mali brať na vedomie názory verejnosti.

Ako napísala BBC, lídri EÚ odmietli urobiť z „absorbčnej kapacity” ďalšie kritérium na vstup, no požiadali Európsku komisiu o vypracovanie správy, ktorá by zadefinovala, čo v skutočnosti absorbčná kapacita je.

Francúzi sú pripravení v prípade rozhodnutia o ďalšom rozšírení vyhlásiť referendum, ktorého výsledky by podľa súčasných prieskumov verejenej mienky zablokovali vstup Turecka bez ohľadu na to, ako kvalitne by bola Ankara na vstup pripravená.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker cez vyjadrenie pre francúzsky denník La Croix Ankaru varoval pred možnosťou zastavenia prístupových rokovaní prípade, ak do konca roka 2006 nevysporiada svoje vzťahy s Cyprom.

Aj napriek faktu, že Nemecko je tiež skeptické, čo sa týka vstupu Turecka do Únie, nemecký diplomat pre Le Figaro povedal: „Nemecko sa vždy vyjadrovalo jasne: podporujeme rozširovanie za podmienky, že EÚ bude mať nové inštitucionálne usporiadanie”.