Rusko a USA otvorili diskusiu o ďalšom jadrovom odzbrojení

Barack Obama a Dmitrij Medvedev v spoločnom stanovisku tiež uviedli, že poverujú vyjednávačov, aby svoje prvé predbežné návrhy dohody predstavili do júla, keď americký prezident po prvýkrát pocestuje do Moskvy, kde sa zúčastní na summite USA-Rusko.

„V posledných rokoch existovalo vo vzťahu medzi našimi dvoma krajinami napätie a preto sa uberali zlým smerom,“ povedal Medvedev pre novinárov. Doplnil: „Nebolo to v záujme Spojených štátov, Ruska ani globálnej stability. Dohodli sme sa na otvorení novej strany v týchto vzťahoch, ich reštartovaní, s ohľadom na spoločnú zodpovednosť našich štátov za situáciu vo svete.“

Obama povedal, že s Medvedevom začali „konštruktívny dialóg“ o mnohých otázkach, od nešírenia jadrových zbraní, cez boj proti terorizmu až po hospodársku stabilitu. Obaja lídri sa stretli po prvýkrát. Rozhovory sa uskutočnili dnes v Londýne, v predvečer summitu G20, ktorý sa zameria najmä na hospodársku krízu.

Obama i Medvedev potvrdili, že v otázkach ako vojna v Gruzínsku či budovanie protiraketového štítu v Európe zostávajú ich názory rozdielne. Obaja uznali, že najmä tieto otázky sa podpísali pod zhoršenie vzťahov, avšak ako Washington, tak i Moskva majú záujem „stlačiť tlačítko reset“.

„Nová dohoda vzájomne podporí bezpečnosť [zmluvných] strán, ako i predvídateľnosť a stabilitu strategických ofenzívnych síl,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku. „Sme pripravení prekročiť mentalitu studenej vojny a zaznamenať čerstvý začiatok vo vzťahoch našich dvoch krajín.“

Navrhovaná nová zmluva o znížení počtu jadrových hlavíc by mala ísť za ciele zmluvy SORT (Strategic Offensive Reduction Treaty) z roku 2002, ktorá zaväzuje obe krajiny do roku 2012 znížiť počet týchto zbraní na 1.700 – 2.200. Dohoda by mala nahradiť i zmluvu START 1 (Strategic Arms Reduction Treaty) z roku 1991, ktorá viedla vôbec k najväčšiemu zníženiu počtu jadrových zbraní v histórii a ktorej platnosť vyprší v decembri tohto roka.

Rusko vníma dohodu START 1 ako uholný kameň kontroly zbrojenia v čase po skončení studenej vojny a verí, že jej vypršanie bez dohodnutia náhrady by narušilo strategickú rovnováhu.

Čo sa týka problematických bodov rokovaní o novej zmluve, možno očakávať, že intenzívna diskusia sa rozprúdi najmä o otázke, ako počítať jadrové hlavice a či majú byť hlavice odmontované z raketových nosičov uskladnené alebo zničené.

Moskva chce, aby nová dohoda nadväzovala i na tému inštalovania súčastí amerického protiraketového štítu v Európe, voči čomu v súčasnosti zásadne namieta. Obaja lídri sa tiež dohodli, že pakt bude zahŕňať i otázku Afganistanu a iránskeho jadrového programu tak, aby sa preukázalo, že je zameraný na mierové účely. Súčasne, pre Rusko i USA je znepokojujúci zbrojársky vývoj v Severnej Kórei a blížiaci sa test rakety stredného doletu.

EurActiv/Reuters