Rusko-grécke vzťahy sa rozpadajú, dôvodom je aj Macedónsko

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a grécky minister Nikos Kotzias [EPA/SERGEI CHIRIKOV]

Ruská vláda sa rozhodla vyhostiť dvoch gréckych diplomatov zo svojho územia. Reagovala tak na podobne „nepriateľský“ krok Grécka, uviedol Kremeľ.

Vzťahy medzi Aténami a Moskvou sa v poslednom období zhoršili, najmä po rozhodnutí Grécka z 11. júla vyhostiť dvoch ruských diplomatov a dvom ďalším zakázať vstup na jeho územie.

Grécka vláda tvrdí, že má k dispozícii dôkazy o tom, že sa pokúsili narušiť dohodu medzi Gréckom a bývalou juhoslovanskou republikou Macedónskom, ktorá by Skopje umožnila vstup do NATO.

Atény tvrdia, že spomínaní diplomati boli dlhodobými informátormi Ruska.

Podľa Kremľa sú za krokom Grécka Spojené štáty. To Atény síce popierajú, Moskva ale už prisľúbila, že voči Grékom podnikne odvetné opatrenia.

Rusko využilo v konflikte s Ukrajinou lekcie z Gruzínska

Zajtra (7. augusta) uplynie desať rokov od vtedy, čo medzi Ruskom a Gruzínskom vypukla vojna kvôli malému separatistickému regiónu Južné Osetsko. Moskva ho neskôr uznala za nezávislý, čím si vyslúžila medzinárodnú kritiku.

„Asymetrické rozhodnutie“

Rusko sa v pondelok (6. augusta) rozhodlo vyhostiť dvoch gréckych diplomatov – obchodného atašé a riaditeľa tlačového úradu gréckeho veľvyslanectva v Moskve.

Okrem toho Moskva zakázala vstup do svojej krajiny ministrovi zahraničných vecí Nikosovi Kotziasovi.

Grécke diplomatické zdroje tvrdia, že rozhodnutie Ruska bolo „asymetrické“, pretože Atény mali dôkazy a dôvody dvoch ruských diplomatov vyhostiť.

Tie isté zdroje uviedli, že Atény budú „primerane“ reagovať.