Rusko varuje USA pred dodávkami zbraní na Ukrajinu

Obrnený transportér (zdroj: U.S. Army Europe Images/Flickr)

Dodávky zbraní na Ukrajinu by boli „priamym porušením dohôd, na ktorých sa Spojené štáty podieľali, povedal včera hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič.

Moskva aj naďalej odmieta, že proruským separatistom na východe Ukrajine posiela vojakov a vojenské vybavenie. Podľa Lukaševiča existujú vážne signály, že Washington takýto krok zvažuje.

V Spojených štátoch medzitým prebieha diskusia, či by mala tamojšia vláda ukrajinskej armáde poskytnúť aj smrtiaci (lethal) vojenský materiál. Zástupcovia vládneho kabinetu to odmietajú. Podľa zdrojov agentúry Reuters by Washington mohol do Európy dodať vojenské vozidlá Humvee z prebytočných zásob Pentagonu.

„Ak hovoríme o destabilizácii, tak musíme začať činmi Ruska a separatistov, ktorých Rusi podporujú,“ vyhlásil hovorca amerického rezortu diplomacie Jeffrey Rathke.

Úrad prezidenta Obamu považuje ukrajinské bojové vybavenie za dostatočné na to, aby čelilo vzbúrencom na východe krajiny. Zbrane, ktoré pri návšteve USA žiadal prezident Porošenko, by v ukrajinskom arzenáli tvorili iba mizivé percento.

Niektorým americkým politikom sa však zdá terajšia pomoc ako „smiešna“.

„Bojujú proti ľudom smrtiacimi zbraňami. [Ukrajinci] potrebujú zbrane, aby odpovedali. Je hanebné, že im ich nedáme,“ vraví republikánsky senátor John McCain.

Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Anthony Blinken predpokladá, že táto otázka bude tiež predmetom rokovaní viceprezidenta Joea Bidena v Kyjeve. Blinken dodal, že jednou z vecí, ktoré by mohli Rusov od zasahovaní na Ukrajine odradiť je práve posilňovanie vojenských kapacít.

Letectvo v pozore

S napätím na Ukrajine súvisí aj nárast letových aktivít, ktoré Rusko v blízkosti európskeho vzdušného priestoru vykonáva. Lietadlá severoatlantickej aliancie museli tento rok kvôli ruským stíhačkám vzlietnuť už 400 krát.

Od minulého roka narástlo narúšanie vzdušného priestoru o 50 % a dostalo sa na úroveň z čias studenej vojny, informoval včera v Estónsku generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Takto časté lety údajne ohrozujú komerčnú leteckú dopravu.

„Je to model, ktorý sme nevideli po mnoho rokov a pripomína nám spôsob, akým tento druh vojenskej letovej činnosti vykonávali počas studenej vojny.“ Podľa Stoltenberga je takéto správanie neodôvodnené a riskantné. Aliancia preto zostane ostražitá a pripravená brániť svojich členov.

EurActiv.sk/Reuters