Sacharovovu cenu prevzala dcéra Ilhama Tohtiho. O terajšom osude otca nič nevie

Jewher Ilham, dcéra Ilhama Tohtiho v europarlamente. [EPA-EFE/Patric Seeger]

Ujgurského ľudskoprávneho aktivistu odsúdili čínske úrady na doživotné väzenie za separatizmus. Upriamili ste pozornosť Európskej únie i celého sveta na osud Ujgurov v Číne, povedala Tohtiho dcéra pri preberaní ocenenia.

Tohoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú získal väznený ujgurský ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti, v stredu (18. decembra) na slávnostnom ceremoniáli v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu prevzala jeho dcéra.

Predseda europarlamentu David Sassoli pripomenul, že laureát si nemohol prevziať cenu, lebo čínske úrady ho odsúdili na doživotné väzenie.

Čína zvyšuje svoj vplyv, Európa by sa mala zobudiť

Starý kontinent potrebuje vlastných odborníkov na ďaleký východ, píšu TABITHA SPEELMANOVÁ a MATEJ ŠIMALČÍK.

O tom, že tohoročným laureátom prestížnej ceny bude ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti – predstaviteľ ujgurskej menšiny žijúcej v Číne -, rozhodla v októbri konferencia predsedov Európskeho parlamentu.

Kritik čínskej vlády

Tohti už dlhé roky bojuje za práva svojho etnika a podporuje dodržiavanie zákonov o regionálnej autonómii. Do pozornosti čínskych úradov sa dostal po krvavých zrážkach medzi etnickými Ujgurmi a Číňanmi v meste Urumči, ku ktorým došlo v júli 2009 a vyžiadali si okolo 150 obetí.

Tohti následne kritizoval čínsku vládnu politiku voči ujgurskej menšine, najmä vtedajšieho guvernéra Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang Nura Bekriho. V roku 2014 uznali Tohtiho čínske úrady za vinného zo separatizmu a odsúdili na doživotie. Podľa obvinení sa usiloval o ukončenie čínskej nadvlády nad Sin-ťiangom, ktorého obyvatelia sú prevažne moslimského vierovyznania.

Sacharovovu cenu v menej svojho otca z rúk predsedu EP Davida Sassoliho prebrala jeho dcéra Jewher Ilhamová, ktorá od roku 2013 žije v Spojených štátoch.

„Želala by som si, aby môj otec bol na slobode a aby všetky rodiny, ktorých členovia sú vo väzení, boli jedného dňa spolu. A aby všetci ľudia žili v mieri bez toho, aby si navzájom ubližovali,” uviedla Jewher v posolstve vo filme, ktoré pred udelením ceny videli všetci europoslanci.

Osobne sa poďakovala Európskemu parlamentu a všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o udelenie tejto ceny. “Ocenili ste nielen môjho otca, ale upriamili ste pozornosť Európskej únie i celého sveta na osud Ujgurov v Číne,” povedala.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získali dve jezídske aktivistky

Nádja Murádová a Lamjá Hadžíová-Bašárová zažili otroctvo v rukách Islamského štátu, neskôr sa im podarilo utiecť do Európy. Dnes pomáhajú ženám a deťom s podobný osudom.

Pripomenula, že vyše milión Ujgurov je v nútených pracovných táboroch v Číne, a dodala, že boj za ľudské práva, ktorý viedol jej otec, je aj boj za práva ostatných etnických či náboženských menšín, ktoré sú prenasledované čínskym režimom.

Europarlament požaduje Tohtiho prepustenie

Tohtiho dcéra pri preberaní ocenenia priznala, že nemá informácie o tom, kde sa jej väznený otec nachádza, a vyjadrila nádej, že je ešte nažive. „Môj otec mal filozofiu, že nevyriešené problémy povedú k ešte väčším problémom. Aj preto mal snahu pomáhať ujgurskej komunite a prispievať k zmiereniu medzi Ujgurmi a Číňanmi,“ uviedla.

Sassoli tiež ocenil Tohtiho zmierovacie úsilie a zopakoval, že Európsky parlament požaduje jeho bezpodmienečné a rýchle prepustenie na slobodu. Vyjadril nádej, že Ilham Tohti už ako slobodný človek bude môcť osobne prísť do europarlamentu.

Pripomenul tiež, že Európsky parlament myslí na všetkých tých, ktorí v súčasnej dobe trpia vo väzení za svoje presvedčenie a boj, ktorý viedli na obranu ľudských práv

Tohti začiatkom októbra získal aj Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy spoločne s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77.

Oleg Sencov: V Rusku očakávam revolúciu a prebudenie národa, lebo Putin sa odísť nechystá

Slovensko je siedmou krajinou, ktorú ukrajinský režisér, pôvodom z Krymu, od svojho septembrového prepustenia navštívil. V ruskom väzení strávil laureát Sacharovovej ceny vyše päť rokov. Podľa neho robí Európa pre Ukrajinu dosť: „Problémy doma sa musíme naučiť riešiť sami,“ povedal.

Sacharovovu cenu každoročne udeľuje Európsky parlament už od roku 1988 jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody. Nominácie na túto cenu môžu predložiť politické skupiny v EP alebo skupina najmenej 40 europoslancov.