Salvini v Moskve kritizoval sankcie a chválil Putina

Matteo Salvini na stretnutí ministrov vnútra krajín G6 v Lyone. [EPA/Guillaume Horcajuelo]

Talianský vicepremiér v Moskve nazval sankcie voči Rusku „šialenstvom“. Či ich vláda bude vetovať, ale Matteo Salvini nepovedal.

Šéf talianskych populistov z Ligy severu, minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini počas stredajšej (18. október) návštevy Moskvy kritizoval sankcie voči Rusku a vyhlásil, že sa v Moskve cíti doma viac ako v niektorých členských štátoch Únie.

„Som presvedčený, že sankcie sú ekonomické, sociálne a kultúrne šialenstvo,“ vyhlásil Salvini na zjazde talianskych a ruských podnikateľov v Moskve. Niekoľko z nich Salviniho vyzvalo aby pokračovanie sankcií nepodporil.

„Pokiaľ budeme vyzvaní aby sme sankcie potvrdili, povieme nie,“ odpovedal. Zrušiť ich ale podľa neho nebude jednoduché. „Obávam sa, že budúci rok bude ďalším rokom sankcií,“ pokračoval. Vláda, ktorej je Salvini súčasťou, môže podľa neho veto použiť v Európe len raz.

„Máme tu otázku rozpočtu či otázku migrantov,“ skonštatoval.

Talianska vláda má s Bruselom dlhodobé spory v otázke navrhovaného talianskeho rozpočtu, ktorý počíta s vyššími sociálnymi výdavkami a znižovaním daní. Návrh podľa Komisie povedie k masívnemu zvýšeniu talianskeho verejného dlhu. Od Komisie by Taliani tiež chceli pomoc s migrantmi. Hoci krajina môže teoreticky vetovať každú z týchto oblastí, politicky by to nebolo pre Taliansko vhodné.

Únia kritizuje návrh talianskeho rozpočtu: Jedna kríza nám stačila

Taliansky minister financií na rokovaní Euroskupiny vysvetľoval navrhovaný rozpočtový schodok na úrovni 2,4 percenta HDP. Talianska vláda počíta so zavedením novej dávky pre ľudí v hmotnej núdzi, dôchodkovou reformou, či novou rovnou daňou.

Salvini podnikateľom v Moskve povedal, že v ideálnom prípade by sa oni starali o svoje firmy a on by sa so svojím ruským náprotivkom rozprával o terorizme a kyberbezpečnosti.

„Počítame s faktom, že v Bruseli sedia inteligentní ľudia, ktorí si uvedomujú, že zašli priďaleko, a že sa musia vrátiť k dobrým vzťahom medzi EÚ, Talianskom a Ruskom,“ vysvetľoval Salvini.

Únia sa zamerala na nesprávnu krajinu

Taliansko má so sankciami problém od ich začiatku. Tie podľa Ríma škodia talianskej exportne založenej ekonomike, ktorá do Ruska ročne vyvezie tovar v hodnote okolo 7,5 miliardy dolárov, čo tvorí približne 1,7 percenta celkového talianskeho exportu. Salvini o zrušení sankcií hovoril už počas svojej júlovej návštevy Moskvy.

Európska únia podľa neho izoluje Rusko kvôli anexii Krymu, zatiaľ čo financuje Turecko, ktoré už 44 rokov okupuje európsku krajinu (Cyprus pozn. red.). Ten je rozdelený od roku 1974, odkedy je turecké vojsko prítomné  na severnej časti ostrova. Okupácia bola v tom čase odpoveďou na Aténami podporovaný vojenský puč, za ktorým Turecko videlo snahu zjednotiť stredomorský ostrov s Gréckom.

Salvini, ktorý v Moskve nešetril chválou Vladimíra Putina pritom iba deň predtým ostro kritizoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za zásah francúzskej polície, ktorá v Taliansku vylodila dvoch migrantov.

Budúcu stredu (24. október) by mal do Moskvy na stretnutie s Vladimírom Putinom a Dmitrijom Medvedevom pricestovať aj taliansky premiér Giusseppe Conte.

Salvini zvažuje kandidatúru na post predsedu Európskej komisie

Taliansky minister vnútra v rozhovore pre denník La Repubblica priznal, že uvažuje o kandidáture na post šéfa Európskej komisie.

“Moji známi z viacerých európskych krajín ma k tomu povzbudzujú a navrhujú mi to,“ povedal Salvini „Uvidíme, budem nad tým rozmýšľať,” dodal.

V europarlamente je jeho Liga severu súčasťou nacionalisticko-euroskeptickej frakcie s názvom Hnutie pre Európu národov a slobody (MENF). Salvini a ďalší euroskeptickí populisti dúfajú, že sa im v májových voľbách do Európskeho Parlamentu podarí získať veľký počet kresiel a zmeniť doterajšiu politiku Európskej Únie.