Sanader: Chorvátsko nie je Turecko

 

Krátka správa

Chorvátsky premiér Ivo Sanader uviedol že pochybnosti niektorých európskych lídrov ohľadne ďalšieho rozširovania Únie sú „logickým výsledkom odmietnutia Ústavnej zmluvy vo francúzskom a holandskom referende či búrlivej minuloročnej diskusie o finančnej perspektíve.” „Trvám však na tom, že táto diskusia by nemala ohrozovať už začatý prístupový proces. Naše rokovania prebiehajú na technickej úrovni, takže sa netýkajú diskusie o budúcich hraniciach Európy,“ vyhlásil pre médiá.

Tento názor tlmočil chorvátsky premiér aj na kongrese Európskej ľudovej strany (EĽS) v Ríme, na ktorom sa zúčastnili aj niekoľkí stredo-pravicoví lídri vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkel, rakúskeho premiéra Wolfganga Schüssela, či predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Kongres bol venovaný otázkam budúcnosti Európy.

Angela Merkel nedávno naznačila, že Únia by mala k Chorvátsku zaujať iný postoj než k ostatným krajinám Západného Balkánu, u ktorých je potrebné zvážiť skôr „privilegované partnerstvo“ než plné členstvo.

Sanader v rozhovore pre nemecký denník Financial Times Deutschland označil spochybňovanie perspektívy plného členstva svojej krajiny v EÚ za “politickú časovanú bombu” a “veľké sklamanie” pre svojich spoluobčanov.

Pre Sanadera je dôležité, aby bola jeho krajina posudzovaná podľa osobitných meradiel a nebola dávaná do súvisu s diskusiou o ostatných potenciálnych členských štátoch EÚ ako Turecko či ostatné balkánske krajiny. „Každá krajina by mala byť posudzovaná podľa osobitných meradiel. EÚ vždy uplatňovala tento princíp pri spôsobe, akým viedla prístupové rokovania. No ak budú rokovania s Chorvátskom pozastavené, všetci stratia nádej,“ vyhlásil Sanader a dodal, že úspešné rokovania s EÚ by boli „veľmi pozitívnym signálom pre ostatné susedné krajiny, pretože by videli, že ak budú pokračovať v reformách, čaká ich rovnaká budúcnosť.“

„Celý región by si mal udržať perspektívu členstva v EÚ. Kedy by [ostatné štáty Západného Balkánu] mali vstúpiť – to je ďalšia otázka, no možnosť vstupu by mala byť ponechaná,“ skonštatoval Ivo Sanader.

Prístupové rokovania Chorvátska s EÚ oficiálne začali 3. októbra 2005 na základe pozitívneho zhodnotenia spolupráce krajiny s tribunálom OSN pre vojnové zločiny v Haagu. Keďže hlavný podozrivý vojnový zločinec krajiny, generál Ante Gotovina sa nachádza vo väzení v Haagu, Záhreb v súčasnosti rokuje o technických otázkach, spojených s procesom zosúlaďovania chorvátskej legislatívy s pravidlami EÚ.

Premiér Sanader očakáva, že najväčšie problémy bude mať Chorvátsko s legislatívou v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia a štátnych dotácií. Bývalá juhoslovanská krajina bude navyše musieť vyriešiť dva hraničné spory so Slovinskom. Ide o definitívne určenie hranice medzi oboma krajinami, ktorá sa stalo problémom po rozpade Juhoslávie v roku 1991. Premiér však dúfa, že sa vyrieši na bilaterálnej úrovni a nestane sa otázkou európskeho rozmeru: „Po 15 rokoch sporov na túto tému by sme sa mali obrátiť na medzinárodnú arbitráž a obe strany by mali akceptovať jej výsledky.“

Ďalšou horúcou politickou otázkou je žiadosť Talianska, aby jeho občania boli oprávnení kupovať si v Chorvátsku nehnuteľnosti. Rím tvrdí, že Záhreb sa podpisom Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAD) s EÚ zaviazal k otvoreniu svojho trhu. Ivo Sanader však naznačil, že Taliansko by sa malo zachovať rovnako, pretože SAD vyžaduje v tejto oblasti reciprocitu. „Musím priznať, že táto otázka sa počas predvolebného obdobia v Taliansku trochu skomplikovala. No verím, že po voľbách budeme schopní nájsť riešenie.“