Sankcie voči Iránu? Opatrne, hovorí Ashtonová

foto: iránsky prezident Mahmud Ahmadinedžád odpovedá na otázky novinárov v Teheráne a hovorí, že na zastavenie jadrového programu je "príliš neskoro", jún 2007

Ashtonová sa zároveň vyjadrila, že ďalšie kolo sankcií na Irán sa neuskutoční bez predošlej konzultácie s OSN. „Hovoríme veľmi jasne, že ďalší krok voči Iránu povedie cez Bezpečnostnú radu. V tom som si úplne istá,“ povedala Ashtonová a dodala: „Myslím, že ako medzinárodné spoločenstvo máme jasné záväzky,“ cituje jej slová Middle East online.

Minulý mesiac pritom Francúzsko vyzývalo Európsku úniu k ďalšiemu, už štvrtému kolu sankcií voči Iránu.

Výzvou pre EÚ bude aj získať podporu Číny a Ruska v tejto záležitosti. Práve Čína zabrzdila na začiatku tohto roka uvalenie sankcií na Irán kvôli jeho jadrovému programu keď hlasovala proti. „Snahy zamerané na diplomatické vyjednávanie na tému iránskeho jadrového programu si stále vyžadujú určitý čas a trpezlivosť,“ cituje agentúra Reuters slová čínskeho zástupcu v OSN Zhang Yesui-a.

Nové sankcie zahŕňajú rozšírenie cestovného zákazu a zmrazenie kont osôb spojených s iránskym jadrovým programom.

Partneri Číny sa domnievajú, že hoci je krajina proti vývoju jadrovej bomby Iránom, necíti sa ňou byť priamo ohrozená a zároveň si chce udržať silné ekonomické vzťahy s Teheránom. Poznamenali však tiež, že Čína sa cíti v Bezpečnostnej rade izolovaná a to by ju mohlo obmäkčiť, aby schválila jemnejšiu formu sankcií voči Iránu, píše Financial Times.

Irán zároveň zamietol nový plán zo strany IATA (Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu), Spojených štátov a jeho spojencov. Ten navrhoval, aby krajina poslala väčšinu svojho obohateného uránu do zahraničia – pravdepodobne do Brazílie, Francúzska či ázijskej krajiny – výmenou za málo obohatený urán slúžiaci ako palivo.

Pred odmietnutím plánu sa prezident Mahmúd Ahmadinedžád vyjadril, že so zaslaním málo obohateného uránu nemá „žiadne problémy“ a dodal, že aj v prípade nedodržania sľubu západnými krajinami [o jeho navrátenie v upravenej forme] by si stále vedeli vytvoriť dostatok energie z vlastných zdrojov. Irán tak tvrdí, že chce jadrovú energiu využívať len na mierové účely.