Sarkozy uvoľňuje postoj k Turecku

Nicolas Sarkozy, prezidentský kandidát

Krátka správa:

Francúzsky líder povedal, že sa bude skôr koncentrovať na novú „zjednodušenú zmluvu“ a prielom inštitucionálneho patu, než na otázku pristúpenia Turecka do EÚ.

„Mojou prioritou je úspech nemeckého predsedníctva a Európska rada 21.-22. júna 2007,“ povedal Sarkozy reportérom v 28. mája 2007 v Paríži.

Turecko dúfa, že čoskoro, ešte počas trvania nemeckého predsedníctva, otvorí rokovania v troch ďalších oblastiach – v kapitole o štatistike, finančnej kontrole a hospodárskej a menovej politike.

Zatiaľ boli otvorené len dve kapitoly, a to v oblasti výskumu a vedy a priemyselná politika. Tempo rokovaní sa však spomalilo potom, čo sa EÚ rozhodla zastaviť rozhovory v 8 z 35 kapitol kvôli nedostatočnému pokroku Turecka v otázke Cypru.

Turecký postoj k Cypru, resp. jeho južnej gréckej časti, je však stále v hre a môže skomplikovať európsko-turecké vzťahy. Sarkozy povedal: „Skutočné „rendezvouz“ bude v decembri 2007,“ keď sa lídri krajín EÚ budú rozhodovať o budúcnosti ďalšieho rozširovania EÚ.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn pre francúzsky denník Le Figaro povedal: „Nový francúzsky prezident demonštruje zodpovedný postoj. Je lepšie pokračovať v procese rokovaní s Tureckom.“

Sarkozy však objasnil, že eventuálne by chcel Turecku ponúknuť „privilegované partnerstvo“ namiesto plného členstva v EÚ. Navyše sa nedávno zahrával s myšlienkou „Stredomorskej únie“, ktorá by zahŕňala Francúzsko aj Turecko, ako aj Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maltu , Cyprus, Grécko a niektoré krajiny severnej Afriky. Tento návrh bol Ankarou označený ako kontroverzný.