Sarkozy v Turecku nepotešil

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Turecko sa netajilo sklamaním z päťhodinovej návštevy. Miestna tlač ju dokonca označila za urážlivú kvôli krátkosti času prezidenta stráveného v krajine a obsahu jeho posolstva.

V Ankare hovoril Nicolas Sarkozy o „červených líniách“ Francúzska v diskusii o ambíciách Turecka vstúpiť do Európskej únie.

„Myslím si, že je lepšie si veci vydiskutovať radšej teraz, než sa jedného dňa dostať do slepej uličky“, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom Sarkozy. „Všetky krajiny majú svoje červené línie. Všetky krajiny majú svoju verejnosť. Potrebujeme diskusiu, aby sme sa dohodli. Budem hovoriť o cestách do budúcnosti“.

„Vždy som mal pocit (…) že je cesta medzi perspektívou pristúpenia a prerušením akejkoľvek diskusie o tom, ako priblížiť Európsku úniu a obrovské Turecko.

Sarkozyho návšteva Turecka bola provou od jeho zvolenia v roku 2007 a prvá návšteva francúzskeho prezidenta za posledných 19 rokov.

Francúzska hlava štátu sa strela aj s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom. Na naliehanie Paríža sa rozhovory sústredili na otázku francúzskeho predsedníctva v G20, ktorej je Turecko členom a na francúzske návrhy tvarovať ekonomické pravidlá pred summitom G20, ktorý sa má konať túto jeseň v Cannes.

Žuvačka za žuvačku

Mnoho miestnych médií sa sústredilo na pozorovanie, že Sarkozy mal po prílete na letisko v hlavnom meste v ústach žuvačku, čo je v Turecku považované z mimoriadne urážlivé.

Podľa médií mal ako reakciu na tento prehrešok žuvať žuvačku pri Sarkozyho vyprevádzaní na letisku starosta Ankary Melih Gökçek.

Turecký denník Zaman pripomína, že to nie je po prvýkrát, čo Sarkozy urazil Turkov žuvačkou, údajne sa podobná situácia odohrala, keď  sa v roku 2009 stretol s tureckým prezidentom Gülom v Paríži.

Áno integrácii, nie asimilácii

Turecký premiér Erdogan, ktorý po Sarkozyho návšteve smeroval do Nemecka, kde má dnes s kancelárkou Merkelovou otvárať technologický veľtrh CeBit v Hannoveri sa vyjadril, že odpor k členstvo Turecka má nemeckým politikom nahnať body u ich voličov.

Pre denník Rheinische Post vyhlásil, že si myslí, že prístupové rozhovory Turecka sa preťahujú „z čisto politických dôvodov“.

V nedeľnom prejave pred 10 tisíc ľuďmi, zväčša tureckými rezidentmi v Nemecku otvoril aj tému Merkelovej kritiky doterajšej nemeckej politiky multikulturalizmu. Podľa nemeckej kancelárky nefunguje nechať ľudí z rôznych kultúrnych prostredí žiť vedľa seba bez integrácie.

 „Hovorím áno integrácii. Musíme sa integrovať do spoločnosti“, cituje Erdogana Deutsche Welle. „Nikto by nás ale nemal oberať o našu kultúru. Naše deti sa musia naučiť po nemecky, ale najprv sa musia naučiť po turecky.“