Šéf európskej diplomacie: Voči Číne potrebujeme „mohutnejšiu stratégiu“

Josep Borrell. [EPA-EFE/Oliver Hoslet/Pool]

Josep Borrell hovorí o konci systému, ktorý vedú Američania a preberajú ázijské krajiny. Tlak na Úniu, aby si vybrala stranu, podľa neho narastá. Sledovať by ale mala vlastné záujmy, prízvukuje.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v pondelok vyzval EÚ, aby mala „mohutnejšiu stratégiu“ voči Číne, pretože sú náznaky, že Ázia nahrádza Spojené štáty ako centrum svetovej moci. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Borrell na zhromaždení nemeckých veľvyslancov povedal, že „analytici už dlho hovoria o konci systému vedenom Američanmi a o príchode ázijského storočia”.

„Deje sa to teraz, pred našimi očami,“ dodal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Čína zastavila šírenie koronavírusu aj vďaka zberu osobných dát. Môže ísť Únia touto cestou?

Technológia na spracovanie obrovských dát pomocou kamier, sledovaním platieb, či lokalizáciu telefónov prešla v Číne od experimenov k plnému využitiu. Podľa niektorých si to EÚ pre GDPR nemôže dovoliť. Európska legislatíva ale pozná výnimky práve v časoch ohrozenia zdravia.

Únia má sledovať vlastné záujmy

Diplomat povedal, že pandémiu nového koronavírusu možno vidieť aj ako zvrat v presune moci zo Západu na Východ a že „tlak na EÚ, aby si vybrala stranu, narastá“.

Borrell zdôraznil, že 27-členná Únia „by mala sledovať svoje vlastné záujmy a hodnoty a vyhnúť sa tomu, aby sa stala nástrojom v rukách jednej alebo druhej strany“.

Avšak kým rozmach Číny je „impozantný“, súčasné vzťahy Bruselu s Pekingom nie sú vždy založené na dôvere, transparentnosti a reciprocite, dodal Borrell.

„Šancu máme, iba ak budeme k Číne pristupovať s kolektívnou disciplínou,“ vysvetlil Borrell a poznamenal, že nadchádzajúci samit EÚ – Čína túto jeseň môže byť príležitosťou na takýto prístup.

„Potrebujeme mohutnejšiu stratégiu voči Číne, ktorá si vyžaduje aj lepšie vzťahy so zvyškom demokratickej Ázie,“ doplnil.

Štátny tajomník Majer: Rusko je problémový partner a k strategickým hrozbám pravdepodobne pribudne Čína

„Dve percentá HDP na obranu musia byť v armáde viditeľné,“ hovorí MARIAN MAJER. V boji proti dezinformáciám chce byť rezort obrany aktívnejší a vytvorí nové zložky. Ak Američania schvália slovenskú požiadavku na zníženie splátok, ministerstvo chápe, že F-16 môžu meškať.

Na spomínanej konferencii, ktorá sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu konala cez videomost, predniesol príhovor aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Ten zopakoval Borrellovu výzvu na väčšiu transparentnosť zo strany Číny – práve táto téma sa dostala do popredia v súvislosti so spochybňovanou informačnou politikou Pekingu v prvých fázach vypuknutia nákazy koronavírusom.

Nemecko prevezme v júli šesťmesačné rotujúce predsedníctvo v Európskej únii.