Šéf nemeckej diplomacie je proti jednomyseľnosti v európskej zahraničnej politike

Heiko Mass na augustovej návšteve Osvienčimu [TASR/AP/Jarek Praszkiewicz]

Heiko Maas sa vyslovil za jednoduchšie rozhodovanie vo vonkajších záležitostiach Európskej únie. Nemalo by sa však vzťahovať na utečenecké kvóty.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas chce v Európskej únii presadiť to, aby jej členské štáty nemuseli v oblasti zahraničnej politiky naďalej rozhodovať jednohlasne.

Informovala o tom v nedeľu 2. septembra agentúra DPA.

Mocnostiam stačí kúpiť si jeden štát

„Je veľmi dôležité, aby sme určité zahraničnopolitické rozhodnutia v budúcnosti už nemuseli robiť jednomyseľne. Väčšinové rozhodnutia nás chránia pred tým, že iným mocnostiam stačí kúpiť si len jednu členskú krajinu, aby bolo všetko zablokované,“ povedal Maas pre nedeľňajšie vydanie novín Bild am Sonntag.

Vyslovil sa za to, aby bola takáto reforma iniciovaná po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu.

Európske operácie a misie sa stali nástrojom ambicióznej Únie

Jednými z najdôležitejších nástrojov európskej zahraničnej politiky sú spoločné misie a operácie, vďaka ktorým si nielenže Únia zabezpečuje viditeľnosť priamo v krajinách, v ktorých pôsobí, ale rovnako dôležité sú aj z európskeho pohľadu vlastnej bezpečnosti a záujimov.

Šéf nemeckej diplomacie však odmietol to, aby boli jednotlivé štáty väčšinovým rozhodnutím donútené prijímať utečencov.

„To by nebolo rozumné. Nemali by sme pripustiť, aby bola otázka migrácie naďalej príčinou rozporov.” Politik Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) namiesto toho navrhuje: „Kto nechce prijať žiadnych utečencov, ten musí prevziať zodpovednosť na inom mieste. Napríklad pri boji proti príčinám úteku v Afrike.”

Väčšia angažovanosť v boji proti rasizmu

Minister okrem toho vyzval nemeckých občanov na väčšiu angažovanosť v boji proti rasizmu a pri obrane demokracie.

„V našej spoločnosti sa, žiaľ, rozšírila pohodlnosť, ktorú musíme prekonať,” uviedol pre Bild am Sonntag. „Musíme sa aj zdvihnúť z pohovky a otvoriť ústa. Roky bdelej kómy v (spoločenskej) debate sa musia skončiť,“ vyhlásil.

Tisíce demonštrantov protestovali v Mníchove proti tvrdej imigračnej politike

Približne 25 tisíc demonštrantov prišlo cez víkend vyjadriť nesúhlas s tvrdou politikou bavorskej strany CSU, ktorá vládne s kancelárkou Angelou Merkelovou, a s jej „politikou strachu“ voči migrantom.

Maas (51) dodal, že jeho generácia dostala slobodu, právny štát a demokraciu fakticky darom.

„Nemuseli sme si to vybojovať, vnímame to sčasti ako príliš samozrejmé,“ podčiarkol. V súvislosti s udalosťami z mesta Chemnitz z uplynulého týždňa, na ktoré sa ministra podľa jeho slov európski kolegovia „veľmi často“ pýtajú, doplnil, že pokiaľ ide o nepriateľstvo voči cudzincom, pravicový extrémizmus a rasizmus, Nemecko je právom sledované mimoriadne kriticky.