Šéf OSN podporuje vizionársky záväzok EÚ pre redukciu emisií

Vo štvrtok (3.4.) generálny tajomník Pan Ki-mun v Bruseli varoval európskych lídrov pred odkladom dohody o klimatickom balíku do roku 2030. Ak ju nedosiahnu na júnovom summite, riskujú zmarenie pokroku pri schvaľovaní globálnej klimatickej dohody.

„Plne podporujem vizionársky záväzok Európskej únie znížiť do roku 2030 skleníkové plyny o 40 %. Dúfam, že EÚ povedie túto kampaň a dohodne sa na tejto vízii na štvrtom nadchádzajúcom stretnutí summitu v júni tak, aby mohla prísť s veľmi ambicióznym cieľom na summit klimatickej zmeny, ktorý organizujem 23. septembra tohto roku. Potrebujeme líderstvo Európskej únie v tejto záležitosti,“ uviedol po stretnutí s predsedom EK José Manuel Barrosom.

Pri príležitosti otvorenia 4. summitu EÚ-Afrika označil Pan Ki-mun klimatickú výzvu za „definujúcu otázku našej doby“.

Svoj odkaz zopakoval aj na ďalšej konferencii, ktorú organizoval think-tank Priatelia Európy: „EÚ je jedna veľká lokomotíva s najsilnejším motorom.“

Pribrzdený motor

Na marcovom summite sa pozornosť najvyšších predstaviteľov členských štátov sústredila na situáciu na Ukrajine a závislosť na dovoze plynu z Ruska. Prvýkrát diskutovali aj o návrhu EK o klimaticko-energetickom rámci do roku 2030. Dohodli sa však len na tom, že na júnovom summite zhodnotia pokrok v zásadných otázkach s cieľom prijať konečné rozhodnutie najneskôr v októbri 2014.

To by znamenalo, že v septembri pocestujú lídri EÚ na summit v New Yorku viac-menej s prázdnymi rukami a recipročné ústupky od ostatných globálnych partnerov by boli ešte nepravdepodobnejšie.

Globálne emisie pritom od roku 1990, kedy bola publikovaná prvá správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) stúpli o 60 %.

Tento týždeň bola zverejnená významná časť 5. hodnotiacej správy, podľa ktorej rastúce teploty zvyšujú pravdepodobnosť „závažných, ďalekosiahlych a nezvrátiteľných následkov“, ktoré už teraz menia ekosystémy a ohrozujú ľudstvo. (EurActiv, 31.3.2014)