Šéf OSN: To najhoršie v konfliktných zónach ešte len príde

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres (vľavpo vedľa riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. [EPA-EFE/Salvatore di Nolfi]

Koronavírus sa šíri ďalej a v krajinách postihnutých konfliktom, v ktorých sa zdravotné systémy už zrútili, „najhoršie ešte len príde“, myslí si generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Žiada globálne prímerie.

V marci vyzval Antonio Gueterres na globálne prímerie v konfliktných zónach. Požiadal bojujúce strany na celom svete, aby zložili zbrane a umožnili chrániť zraniteľných civilistov pred pandémiou. „V niektorých konfliktoch sa boje nezastavili ale práve naopak, zhoršili,“ komentoval vývoj Guterres.

OSN sa snaží o ukončenie konfliktov v Sýrii, Jemene a Líbyi a zároveň poskytuje humanitárnu pomoc miliónom civilistov. Guterres varuje, že vo vojnou zničených krajinách sa zdravotné systémy už zrútili a je tam len málo zdravotníkov.

Sýria oznámila prvý prípad nákazy koronavírusom. V Konžskej demokratickej republike a Afganistane sa vyskytlo už viac prípadov.

Niektoré strany v konfliktoch sa k výzve OSN prihlásili. Týka sa to Kamerunu, Stredoafrickej republiky, Kolumbie, Líbye, Barmy, Filipín, Južného Sudánu, Sýrie, Ukrajiny a Jemenu.

Guterres ale hovorí, že „medzi vyhláseniami a skutkami je veľký rozdiel“. Najväčší medzinárodný tlak je na Sýriu, Líbyu, Jemen a Afganistan. V Jemene, napriek vyjadreniu podpory prímeria zo strany vlády Ansara Alaha a mnohých ďalších strán, sa konflikt prehlbuje. V Sýrii zatiaľ prímerie v Idlibe, ktoré vyrokovalo Turecko a Ruská federácia zatiaľ pretrváva.

Kríza v sýrskom Idlibe postavila proti sebe Ankaru a Moskvu

Rusko aj Turecko tlačia pre krízu v Idlibe, ktoré od decembra opustilo takmer milión obyvateľov, na európske mocnosti. Kým Putin by preferoval podporu pre Assadov režim, a tým si zaistil hegemóniu v regióne, Erdoğan zvoláva summit s Francúzskom a Nemeckom.

V Líbyi strany spočiatku na výzvy na humanitárne prímerie na riešenie šírenia koronavírusu reagovali pozitívne, prímerie sa však nedodržiavalo a boje sa v posledných dňoch rozšírili.

„Konflikty prudko eskalujú na všetkých frontových líniách a bránia úsiliu efektívne reagovať na COVID-19. Vyzývam obe strany – a všetky ostatné priamo a nepriamo zapojené do konfliktu – aby spojili svoje sily pri riešení hrozby COVID-19, zabezpečili neobmedzený prístup k humanitárnej pomoci a realizovali prímerie, o ktorom diskutovali pod záštitou OSN,“ nalieha Gueterres.

Námorná misia EÚ bez jasného plánu

Európska únia tento týždeň oznámila, že začne svoju novú misiu námorného dozoru vo východnej časti Stredozemného mora, nazvanú „operácia Irini“. Jej cieľom je presadiť potenciálne prímerie v Líbyi a ohliadať na zbrojné embargo OSN proti bojujúcim stranám v krajine.

Stále však nie je jasné, ktoré štáty k operácii prispejú. Napriek rokovaniam, ktoré sa mali uzavrieť tento týždeň, nepriniesli konkrétne záväzky, preto je otázne, kedy bude operácia reálne spustená.

Generálny tajomník OSN: Zúfalstvo v záchytných zariadeniach v Líbyi je obrovské

Záchytné zariadenia v Líbyi pre migrantov zadržaných na ceste do Európy prirovnávajú k peklu. Ľudia sú tu vystavení mučeniu, sexuálnemu násiliu aj obchodovaniu s ľuďmi.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, vláda vyzvala na prímerie deň potom, čo Guterres prišiel so svoju výzvou. Napätie na východnej Ukrajine však nezmizlo a porušovanie prímeria pokračuje. Pozorovatelia OBSE mali po vypuknutí korovírusu v krajine v posledných týždňoch opakovane obmedzený pohyb v regióne.

Rusko sa tiež pripojilo k výzve OSN, ale urobilo málo, aby využilo svoj vplyv na upokojenie konfliktov v Sýrii a Líbyi.

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme našli mier a jednotu, ktorú náš svet potrebuje, zúfalo potrebujeme bojovať proti COVID-19,“ uzavrel Guterres a dodal, že „to najhoršie ešte len príde“.

EÚ opakuje podporu prímeria

Šéf zahraničnej politiky Únie Josep Borrell v piatok (3. apríla) vyhlásil, že „v niektorých krajinách, ktoré čelia veľkým problémom a ťažkým bojom, ako sú Sýria, Líbya alebo Jemen, sa devastačné účinky koronavírusu môžu znásobiť.

Borell pripúšťa, že boj proti pandémii presunul pozornosť Únie, neznamená to ale, že Únia zabudla na nevyriešené konflikty v bezprostrednom susedstve, pričom niektoré z nich „sa skutočne zhoršujú“.

„Preto plne podporujeme úsilie generálneho tajomníka OSN koordinovať celosvetovú reakciu na pandémiu. Podporujeme aj jeho výzvu na okamžité globálne prímerie.“ Únia podľa vysokého predstaviteľa pozorne sleduje vývoj v Sýrii. Osobne bol v kontakte s iránskymi predstaviteľmi. Pandémia podľa jeho slov „vytvorila de facto isté prímerie na mnohých miestach, s výnimkou Líbye“.

„Diskutovali sme tiež o tom, že sankcie by nemali brániť dodávke nevyhnutného vybavenia a dodávok potrebných na boj proti koronavírusu,“ povedal Borrell.

„Pracujeme tiež na vyhlásení, ktoré by podporilo generálneho tajomníka OSN a osobitného vyslanca OSN pre ľudské práva v snahe zmierniť globálne sankcie z humanitárnych dôvodov,“ uviedol Borrell. Koordinácia EÚ ohľadne znenia vyhlásenia, ktoré vyžaduje jednomyseľnosť členských štátov, prebieha a bude sa o ňom ďalej rokovať s ministrami zodpovednými za rozvoj EÚ 8. apríla.

Obchodný mechanizmus EÚ-Irán (INSTEX), ktorý má umožniť Európanom obísť sankcie USA a pokračovať v obchode s Teheránom, začiatkom tohto týždňa úspešne uzavrel svoju prvú transakciu na uľahčenie vývozu lekárskeho tovaru z Európy do krajiny zasiahnutej pandémiou.