Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov kvôli zneužitiu slovenských víz

Nemecká polícia na mieste vraždy v parku Kleiner Tiergarten v Berlíne, 23. augusta 2019. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Slovensko uviedlo, že vyhostilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Bratislave. Dôvodom je zneužitie slovenských víz pre človeka zapleteného do vraždy gruzínskeho muža v Berlíne minulý rok.

„Podľa informácií slovenských spravodajských služieb boli ich aktivity v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch,“ uviedol v zaslanom stanovisku hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga v pondelok (10. augusta).

„Okrem toho došlo k zneužitiu víz vydaných na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol na území iného členského štátu EÚ a NATO spáchaný závažný trestný čin,“ uviedol.

Ministerstvo ďalšie podrobnosti neposkytlo, ale vo svojom zdôvodnení spája vyhostenie s vraždou bývalého čečenského povstalca s gruzínskym občianstvom, ktorého zavraždili minulý rok v Berlíne.

Premiér Igor Matovič na svojom Facebooku v reakcii na vyhostenie ruských diplomatov napísal, „že Slovensko je zvrchovaným štátom a nie banánová republika, kde sa môžeme vysmievať do tváre diplomatickým pravidlám“.

Obeť atentátu Zelimchan Changošvili, bol bývalým čečenským povstalcom, bojoval proti ruským silám. Zastrelili ho v berlínskom parku 23. augusta 2019.

Ruský občan obvinený z vraždy bol identifikovaný ako Vadim K.

Nemeckí prokurátori tvrdia, že v auguste 2019 Vadim K. odletel z Moskvy do Paríža a odtiaľ do Varšavy. Predtým, ako dorazil do Berlína, použil cestovný pas pod menom Vadim S. vydaný ruskými orgánmi mesiac predtým.

Vadim K. bol krátko po streľbe zatknutý a odvtedy je vo väzbe.

Nemeckí federálni prokurátori obvinili v júni Rusko z príkazu zabiť Gruzínca a obvinenia ruského muža z vraždy. Rusko už v minulosti označilo obvinenia zo zapojenia do zločinu za „úplne neopodstatnené“ a vyhlásilo, že so smrťou Changošviliho nemá nič spoločné.

Slovensko prešetrilo vydávanie víz

Slovenské médiá, ako aj investigatívny web bellingcat.com informovali, že jeden z ďalších podozrivých na účasti na vražde, hoci nie zo samotnej streľby, cestoval do Európy na základe Slovenskom vydaných schengenských víz.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok dal minulý mesiac vydávanie víz na konzuláte v Petrohrade vyšetriť.

Slovenská diplomacia podľa TASR zdôrazňuje, že má záujem rozvíjať bilaterálne vzťahy s Ruskom, činnosť ruských diplomatov však musí byť v súlade s Viedenským dohovorom, na základe ktorého majú štáty udržiavať medzinárodný mier, bezpečnosť a podporovať priateľské stykov medzi národmi.

V decembri v súvislosti s prípadom Nemecko vyhostilo dvoch ruských diplomatov.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ruskí diplomati musia opustiť krajinu tento týždeň.

Rusko informovalo, že bude na slovenské rozhodnutie bude reagovať.