Solana chce jadrové palivo Iránu dodávať

Pozadie

Predstaviteľ Únie pre zahraničnú politiku Javier Solana predniesol vyhlásenie o situácii v Iráne pred Európskym parlamentom.

Otázky

Podľa Javiera Solanu, je iránska spoločnosť „plná talentovanch ľudí“. Má napríkad, vysoký podiel žien s vysokošolským vzdelaním, čo nie je pre iné krajiny regiónu typické. Priznal však, že napriek tomu, že ide o geopoliticky kľúčovú krajinu, je dnes ťažké vidieť v Iráne konštruktívneho partnera. A to hneď z viacerých dôvodov.

Pokiaľ ide o mierový proces na Blízkom Východe, kde sa angažuje aj EÚ, je Irán jedinou krajinou, ktorá neakceptuje riešenie dvoch štátov a popiera právo Izraela na existenciu. Je tiež je hlavným zdrojom zbraní pre Hamasdestabilizujúci faktor v Libanone a Iraku.

Obavy medzinárodného spoločenstva však najviac vyvoláva iránsky jadrový program. Javier Solana uviedol, že silne podporuje ideu vytvorenia medzinárodných záruk dodávok, napríklad vo forme palivovej banky, ktorá by zásobovala jadrové elektrárne palivom. „Musíme nájsť spôsob, ako uistiť krajiny, že môžu získať jadrovú enegriu bez toho, aby potrebovali vlastné programy na obohacovanie (uránu)”.  

Irán sa však už nechal počuť, že by sa k takémuto projektu pripojil jedine ako dodávateľ. Informovala o tom iránska tlačová agentúra IRNA.

„Nie je žiadny dôvod, získavať niečo od iných, ak si to vieme vyrobiť sami“, vyhlásil prezidentov poradca Mojtaba Samareh Hashemi.

Pozície

Hannes Swoboda (PES) poukázal na nebezpečenstvo jadrových zbraní v celom regióne a označil za škandalózne, že USA sa prizerali výrobe jadrovej bomby v Pakistane.       

Annemie Neyts-Uytterbroeck (ALDE) privítala návrh Javiera Solanu pokúsiť sa vytvoriť „nadnárodnú jadrovú banku“, čo by umožnilo Iránu vyvýjať len civilne zamerané jadrové aktivity.

Konrad Szymanski (UEN) vyhlásil, že je naivné veriť, ubezpečeniam Iránu, že sa nesnaží o jadrovú zbraň a EÚ by mala na krajinu vyvýjať nátlak.

Angelika Beer z frakcie Zelených kritizovala využívanie jadrovej energetiky všade, aj v EÚ.

Miroslav Mikolášik (EPP-ED) povedal, že správy z Ruska o iránskom nákupe nukleárneho materiálu, či správy prinášané Mosadom (izraelská tajná služba) skôr potvrdzujú, že je potrebné čo najskôr nájsť mierové riešenie.  

Bývalý minister zahraničia SRN, Joschka Fischer, na nedávnej diskusii vo Viedni (EurActiv 21/01/2008) uviedol, že iránsky nukleárny program bude viesť k jadrovým pretekom v oblasti. Vojny v Iraku a Afganistane dotlačili podľa neho Irán do hegemonistickej pozície v regióne. Nevidí však dôvod v predávaní jadrových technológií takýmto krajinám.

Anne-Marie Slaughter, profesorka z americkej univerzity Princeton, si myslí, že by Amerika mala uznať Irán ako jednu z mocností a po voľbách by mal nový prezident urobiť ústretový krok, podobný tomu, ako urobil egyptský prezidnet Sadat v Jeruzaleme.