Solana varoval Turkov pred vpádom do Iraku

Javier Solana

Krátka správa

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan poslancom povedal, že pozitívny výsledok hlasovania neznamená okamžitú akciu, ale umožní armáde zasiahnuť proti členom PKK (Kurdskej strany pracujúcich, ktorá figuruje na zozname teroristických skupín) kedykoľvek počas budúceho roka.

Erdogan vyčíta irackým silám, že nie sú schopné pochytať rebelov z PKK. Pri prípadnom vpáde do Iraku Turecko prisľúbilo rešpektovať územnú integritu Iraku. Ankara už v 90. rokoch viedla podobné operácie, avšak bez väčšieho výsledku.

Američania sa boja, že by sa turecký vojenský zásah v Iraku mohol ľahko vymknúť z pod kontroly a prípadne viesť k násilným stretom medzi tureckými a irackými vojakmi kurdského pôvodu.

Americko-turecké vzťahy neprechádazjú najlepším obdobím. Minulý týždeň označil výbor amerického Kongresu rezolúciou vyvraždenie 1,5 milióna Arménov Osmanskou ríšou v rokoch 1914-1915 za genocídu. Samotný prezident Bush nie je veľkým priateľom takýchto deklarácií. Existujú totiž obavy, že Turci obmedzia svoju logistickú podporu americkým silám (poskytovanie vzdušného priestoru, hostenie leteckej základne na transport palív a výstroja pre akcie v Iraku a Afganistane), v prípade, že rezolúcia prejde aj v Snemovni reperezentantov. 

Proti zamýšlanej tureckej akcii sa vyjadril aj Vysoký komisár OSN pre utečencov, bývalý portugalský premiér António Guterres. Iracký viceprezident osobne navštívil Turecko s cieľom presvedčiť Ankaru o potrebe hľadať skôr politické riešenie.

Prípadná ofenzíva v sebe nesie aj riziko zhoršenia vzťahov s Bruselom, ktorý požaduje od Turecka, aby lepšie zachádzal so svojou kurdskou menšinou. Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana po stretnutí s arménskym prezidentom Robertom Kočarianom vyhlásil, že „každá možnosť skomplikovania bezpečnostnej situácie v Iraku je neželaná a takýto je aj odkaz, ktorý posunieme naši tureckým priateľom.“