Španielsky premiér radí Južnej Amerike zaviesť na venezuelských migrantov kvóty

Venezuelčania na hranici s Kolumbiou, na ceste do mesta Cucuta. [EPA-EFE/Schneyder Mendoza]

Španielsky premiér Pedro Sánchez vo štvrtok (30. augusta) povedal, že Latinská Amerika by na lepšie zvládnutie venezuelskej migračnej krízy mala prijať „systém kvót“.

Sánchez sa za kvóty vyslovil počas svojej návštevy Kolumbie, ktorá je dnes zaplavená stovkami tisícok Venezuelčanov. Tí utiekli od ekonomického kolapsu vo svojej vlasti.

„Ak myslíme na Latinskú Amerika ako na podpornú komunitu, je jasné, že systém kvót by mohol byť dobrým riešením,“ povedal Sánchez pre Blu Radio.

Ľavicový premiér uviedol, že je to podobné riešenie, ako Španielsko pri masovej migrácii z Afriky navrhuje Európskej únii.

Minulý mesiac Európska pohraničná agentúra varovala, že zo Španielsko sa stáva hlavným koridorom na ceste migrantov, ktorí sa snažia vstúpiť do Európy.

Migranti pomáhajú bojovať proti mafii

Európska pohraničná stráž získava od migrantov informácie, ktoré pomáhajú bojovať proti pašerákom a obchodníkom s ľuďmi.

Z krajiny, ktorá bola útočiskom, dnes utekajú vlastní

„Táto (migračná) výzva ovplyvňuje nielen Španielsko, ktoré je logickou hranicou, ale celú Európsku úniu, a preto potrebujeme solidaritu medzi všetkými členskými štátmi,“ povedal Sánchez počas dvojdňovej návštevy Kolumbie, v ktorej sa stretol s prezidentom Ivanom Duqueom, horlivým kritikom venezuelského náprotivka Nicolasa Madura.

Európska únia prišla s plánom kvót na rozdelenie migrantov v roku 2015, po tom, ako počet migrantov, ktorí prekročili Stredozemné more, dosiahol milión. Rovnako išlo o reakciu na pokračovanie občianskej vojny v Sýrii, kvôli ktorej Únia zaznamenala nárast počtu žiadateľov o azyl.

Mnohé krajiny s prijatím plánu kvót nesúhlasili, zatiaľ čo Maďarsko a Poľsko utečencov úplne odmietli prijať.

Rím chce meniť pravidlá operácie Sophia v Stredozemnom mori

Taliansko dnes požiada Európsku úniu, aby sa prístavy, do ktorých prichádzajú migranti zachránení na Stredozemnom mori, postupne obmieňali.

Asi 1,6 milióna obyvateľov Venezuely utieklo od roku 2015 z krajiny. Takmer štyri roky recesie podľa Medzinárodného menového fondu spôsobia, že juhoamerický štát v tomto roku dosiahne milión percentnú infláciu. Ekonomické problémy spôsobili, že väčšina Venezuelčanov dnes žije na okraji chudoby.

Krajina sama v minulosti vítala mnoho migrantov, ktorí utekali pred inými autoritatívnymi režimami.

Únia žiada od Venezuely nové voľby

Ministri zahraničných vecí považujú venezuelské voľby z 20. mája za nelegitímne, chcú „konať rýchlo“ s cieľom uvaliť viac sankcií proti venezuelským úradom, ktoré však nepostihnú venezuelský ľud.

„Venezuela bola miestom, ktoré počas Francovej diktatúry privítalo mnoho Španielov, Galícijčanov, obyvateľov z Kanárskych ostrovov a iných,“ pripomenul španielský premiér, ktorý hovoril o 36-ročnej vláde Francisca Franca v rokoch 1939 až 1975.

„A keďže sme, podobne ako Venezuela, krajinou s veľkou solidaritou, veľmi blízko túto drámu pociťujeme. Dúfame, že sa Venezuela otvorí dialógu.“

Približne 2,3 milióna obyvateľov z 30,6 miliónovej populácie Venezuely žije dnes podľa OSN mimo svojho rodiska, pričom najviac ich putuje do Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Čile, Argentíny a Brazílie. Počty navyše stále rastú.

Venezuelská vláda radikálnej ľavice odmieta tvrdenia o hospodárskej kríze a označuje ich za falošné správy a „pravicové sprisahanie“. Za ťažkosti, ktorým krajina čelí, môžu podľa jej predstaviteľov Spojené štáty, ale aj sankcie Európskej únie.

Kríza vo Venezuele: Následky obrovskej chudoby

Venezuelčania proti Madurovmu režimu protestujú viac ako 70 dní. O život už prišlo 72 ľudí.