Spojené štáty chcú od EÚ vyššie investície do obrany

zdroj: TASR/AP

Kľúčový spojenec Spojených štátov, Veľká Británia, plánuje tento rok znížiť svoj rozpočet na obranu až o desať percent zo súčasných 36,9 miliardy libier (42,2 miliardy eur). Podobne aj experti na nemeckom ministerstve obrany vyhlásili, že plánujú ušetriť viac ako 9,3 miliardy eur v tejto oblasti.

„Je to znepokojujúce,“ povedal Gater novinárom v lietadle smerom do Bruselu. „Mojou obavou je, že čím viac našich spojencov zníži svoje vybavenie, tým viac ľudí sa bude upínať na Spojené štáty, aby zaplátalo takto vzniknuté medzery. A to v čase, keď my sami čelíme nedostatku, to ma znepokojuje,“ uviedol.

Ministri obrany a zahraničných vecí členských štátov NATO sa dnes (14. októbra) stretávajú v Bruseli práve aby prediskutovali spôsoby ako znížiť náklady, a to najmä režijné- jedným z návrhov je preto znížiť počet agentúr NATO. Gates dodal, že od európskych spojencov očakáva to, čo plánuje spraviť on sám vo Washingtone- znovu investovať ušetrené prostriedky do nevyhnutného vybavenia. Ako príklad uviedol protiraketovú obranu a snahu o boj proti cestným mínam, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtia spojeneckých vojsk v Afganistane. „Akékoľvek šetrenie v zmysle efektívnosti by sa malo investovať späť do tohto kritického vybavenia,“ povedal Gates.

Protiraketový štít

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen od spojencov NATO žiada, aby na summite v Lisabone budúci mesiac súhlasili s investovaním 200 miliónov eur v nasledujúcich desiatich rokoch na prepojenie svojich existujúcich kapacít v oblasti protiraketovej obrany so zariadeniami na zneškodňovanie rakiet, ktoré plánuje Washington v Európe vystavať. Gates povedal, že podľa jeho vedomia panuje v tejto oblasti široká podpora. Niektorí spojenci, ako napríklad Francúzsko, sa ale vyjadrili, že chcú o návrhu počuť viac- vrátane toho, kto bude tento systém riadiť a na akom systéme riadenia a zapojenia sa bude celá akcia uskutočňovať. Krajina chce zároveň diskutovať o interoperabilite systémov.

Európski diplomati v NATO sa však vyjadrili, že existuje „rozumná nádej na dosiahnutie dohody ohľadne systému v Lisabone.“

NATO zároveň vyzvalo Rusko- svojho niekdajšieho nepriateľa počas Studenej vojny- na spoluprácu v oblasti protiraketovej obrany. Krajina však ešte neodpovedala na pozvánku zúčastniť sa summitu v Lisabone a jej postoj ostáva opatrný. Predstavitelia NATO sa však opakovane vyjadrili, že systém protiraketovej obrany ma slúžiť na obranu jej členov pred narastajúcou hrozbou z krajín ako Irán a nie na potláčanie vplyvu Ruska.

Gates dodal, že európske krajiny potrebujú vyčleniť veľmi málo dodatočných finančných prostriedkov okrem tých, ktoré už vyčlenili.

Ďalšie kroky

  • 19.- 20. november: NATO summit v Lisabone