Spojené štáty plánovali degradovať status diplomatov Európskej únie

Donald Trump a Donald Tusk. [EPA/Robert Ghement]

Bez toho, aby o zmenách formálne informovala, znížila koncom minulého roka administratíva prezidenta Donalda Trumpa status delegácie Európskej únie v Spojených štátoch. Brusel musel zakročiť.

Európski predstavitelia zverejnili správu o znížení diplomatického statusu svojej reprezentácie zo strany Washingtonu v utorok (8. januára). Reklasifikácia zastúpenia a zároveň degradácia veľvyslanca Davida O’Sullivana však bola nateraz na protest Bruselu pozastavená. Informáciu ako prvý priniesol nemecký Deutche Welle.

Podľa medializovaných správ si túto skutočnosť pracovníci zastúpenia všimli už na decembrovom pohrebe bývalého prezidenta Georga Busha st. David O’Sullivan nebol predstavený podľa tradičného poradia, od najstaršie slúžiaceho veľvyslanca, ale až na konci celého zoznamu, a to napriek tomu, že vo Washingtone patrí do prvej tridsiatky najseniornejších veľvyslancov. Incidentov malo byť ale viac.

Rozčarovaný Brusel

Podľa hovorkyne šéfky európskej diplomacie Maji Kocijancičovej predstavitelia Európskej únie diskutujú s americkou administratívou o zmenách v diplomatických a protokolárnych precedensoch. Ďalšie reakcie sa však ešte očakávajú.

Brusel má už v najbližšom období hľadať za O’Sullivana náhradníka, nakoľko írskemu diplomatovi bude v tomto roku končiť veľvyslanecký mandát vo Washingtone.

Zníženie statusu veľvyslanca, delegácie a aj jej zamestnancov z úrovne „štátu“ na úroveň „medzinárodnej organizácie“ znamená, že sa európski zástupcovia v krajine na niektoré podujatia, či stretnutia na najvyššej úrovni nemusia dostať. Konečné rozhodnutie ale urobí Biely dom.

Donald Trump: Európska únia je nepriateľ

Na kritiku amerického prezidenta reagoval šéf Európskej rady výzvou na reformu Svetovej obchodnej organizácie. V pondelok 16. júla sa Donald Trump stretáva s Vladimirom Putinom a Európska únia s Čínou.

Negatívne nastavenie Donalda Trumpa a niektorých členov jeho administratívy voči Európskej únii nie sú novinkou.

Naposledy spôsobil rozčarovanie v Bruseli americký minister obrany Mike Pompeo, keď 4. decembra na podujatí German Marshall Fund kritizoval hodnotu a záujmy nadnárodných organizácií ako OSN, či EÚ.

Samotný šéf Bieleho domu dokonca Európsku úniu označil v lete minulého roka za jedného z „nepriateľov“ Spojených štátov. Tento výrok odôvodnil najmä obchodnými praktikami Európanov, ktoré sú podľa neho neférové.