Spolupráca s Erdoganom ako liek na migračnú krízu

(zdroj: Európska komisia)

Recep Tayyip Erdoğan vyzval Európsku úniu na výcvik sýrskych rebelov, zriadenie bezletovej zóny a chráneného územia pre utečencov na severe Sýrie. Počas dvojdňovej návštevy Belgicka, ktorú do značnej miery zatienilo narušenie tureckého vzdušného priestoru ruskými stíhačkami, hovoril o potrebe zastaviť štátom podporovaný terorizmus.

Najvyšší európski predstavitelia sú pripravení finančne podporiť to, aby utečenci absolvovali azylové konanie na tureckej pôde. „Je nepochybné, že si Európa musí lepšie spravovať hranice. Od Turecka očakávame to isté,“ povedal na stretnutí s tureckým prezidentom predseda Európskej rady Donald Tusk. Okrem utečencov sa cez Turecko do Európy dostalo aj 630 tisíc nelegálnych migrantov.

Erdoğan únii pripomenul, že v Turecku je desaťnásobne viac utečencov ako na jej území: „Práve teraz máme v našej krajine 2,5 milióna utečencov. Minuli sme na ich 7,8 miliardy dolárov, no od medzinárodného spoločenstva dostali sme len 417 miliónov.“ EÚ preto najnovšie ponúka ďalšiu minimálne jednu miliardu eur a umlčanie svojej kritiky.

Turecko sa „koncentračným táborom“ nestane zadarmo

Za výstavbu šiestich nových utečeneckých táborov očakáva Ankara ústupky. Jedným z nich je aj zmiernenie vízovej povinnosti. Turecko má byť zaradené na európsky zoznam bezpečných krajín. Svoju „silnú podporu“ tomu vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Podľa Britského denníka The Guardian takto Erdoğan „vybieli“ škvrny, ktoré spôsobovala jeho čoraz represívnejšia politika voči opozícii.

V minulosti plány EÚ na vytváranie tzv. hotspotov pre utečencov odsúdil turecký premiér Ahmet Davutoğlu, ktorý ich označil za koncentračné tábory.

Názory EÚ a Turecka sa naďalej rozchádzajú v otázke vojenskej podpory kurdských militantov. Strana kurdských pracujúcich (Partiya Karkerên Kurdistanê/PPK) je však už od roku 2004 na zozname teroristických organizácií EÚ. V súvislosti s ruským zapojením sa do sýrskeho konfliktu je tiež otázne, ako sa únia postaví k vytvoreniu bezletovej zóny.