Srbsko dostalo pokarhanie

carla del ponte, osn, icty

 

Krátka správa

Pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu sa 21. augusta 2006 ocitlo sedem obžalovaných, päť z nich za zločin genocídy alebo spoluúčasť na genocíde, a dvaja za zločiny proti ľudskosti. Všetci tvrdia, že sú nevinní.

Obžaloba naznačila, že prítomní „boli medzi tými, na ktorých padá najväčšia zodpovednosť“ za vraždu 8 000 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici, ktorá bola OSN vyhlásená za enklávu na juhu Bosny.

Podľa hlavnej žalobkyne OSN Carly del Ponte je „škandalózne“, že hlavní iniciátori týchto ukrutností – považované za najstrašnejšie od čias druhej svetovej vojny – stále nie sú v rukách spravodlivosti. „V tomto procese by mal byť súdený najmä [generál Ratko] Mladič,“ vyhlásila del Ponte a dodala, že je „neospravedlniteľné“, že Srbsko stále nezatklo generálna na úteku, ani ďalšieho bosnianskosrbského generála Zdravka Tolimira. „Srbská vláda je schopná zatknúť týchto podozrivých, no doteraz tak jednoducho odmietala urobiť,“ nástojí švajčiarska žalobkyňa.

Bývalý bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič je tiež stále na slobode, a úrady Bosny a Hercegoviny sú pravidelne vyzývané, aby vyvinuli viac úsilia o jeho dolapenie. Na rozdiel od Mladiča, ktorý sa údaje skrýva v Srbsku, však miesto Karadžičovho pobytu nie je známe.

Obe krajiny bývalej Juhoslávie sa usilujú o upevnenie svojich vzťahov s EÚ, a jednou z kľúčových podmienok pre dosiahnutie tohto cieľa je plná spolupráca s trestným tribunálom v Haagu. Ministri zahraničných vecí EÚ sa v máji rozhodli zmraziť rokovania o tzv. Stabilizačnej a asociačnej zmluve (SAD) s Belehradom práve kvôli jeho neschopnosti vydať Mladiča.

Ostrá kritika hlavnej žalobkyne OSN signalizuje, že Srbsko nemá veľké šance, že sa situácia ohľadne rokovaní po jesennom stretnutí ministrov EÚ zmení. Srbský vládny úradník pre vzťahy s Haagom Rasim Ljajic označil del Ponteovej výroky za „prekvapivé“, keďže iba nedávno sa pochvalne vyjadrila o nedávnej iniciatíve Belehradu na dolapenie utečenca. „Existuje politická vôľa na zatknutie Mladiča, a dúfajme, že „akčný plán“ vlády čoskoro prinesie ovocie,“ uviedol Ljajic podľa spravodajskej agentúry Associated Press.

Carla del Ponte napriek svojej frustrácii v pondelok vyhlásila, že „je isté, že Mladič, Karadžič a Tolimir budú zadržaní a súdení pred týmto súdom v mene obetí masakry v Srebrenici“. Predniesla emotívny prejav o tragickej udalosti a uviedla, že išlo o „poslednú fázu komplexného zločinného plánu na úplné vyhladenie moslimskej populácie v Srebrenici“. „Je veľmi ťažké, ak nie nemožné pochopiť hrôzu, ktorú prežili obyvatelia enklávy v Srebrenici,“ povedala.

„Bezbranní muži a chlapci boli popravení ozbrojenými jednotkami, pochovaní v masovom hrobe, a neskôr vykopaní a opäť pochovaní v pokuse ukryť pred svetom pravdu,“ poznamenala žalobkyňa a dodala, že mnohé z obetí boli spútané a so zaviazanými očami, „aby si popravcovia uľahčili vraždu”. Odkrývanie masových hrobov po srebrenickej masakre stále pokračuje.