Štáty idú riešiť situáciu v Jemene

Pozadie

Jemen leží na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii a hraničí so Saudskou Arábiou a Ománom. Krajina je najchudobnejším štátom arabského sveta s takmer žiadnym prírodným bohatstvom. Zároveň je už od zjednotenia severnej a južnej časti dejiskom sektárskych a kmeňových konfliktov. V súčasnosti v krajine prebieha občianska vojna medzi tamojšou vládou a šiitskými rebelmi., ktorá vypukla v roku 2004.

Na začiatku januára uzavreli Spojené štáty a Veľká Británia v krajine svoje ambasády pod hrozbou bombového útoku a Španielsko svoje aktivity v krajine odmedzilo. O Jemene sa čoraz častejšie hovorí ako o útočisku teroristickej skupiny Al Káida. Páchateľ decembrového pokusu o o atentát na palube lietadla smerujúceho do Spojených štátov dostal výcvik práve od jemenskej vetvy tejto teroristickej organizácie.

Vplyv Al Káidy v krajine za posledné obdobie viditeľne vzrástol, rovnako ako infiltrácia islamských militantov z neďalekého Somálska.

Postoje

Okrem jemenského premiéra a ministra zahraničných vecí sa zajtrajšieho stretnutia zúčastnia aj zástupcovia krajín Perzského zálivu, členovia zoskupenia G8, Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton či zástupca španielskeho predsedníctva.

Z inštitúcií sa na stretnutí zúčastnia OSN, Svetová banka, MMF a Rada pre spoluprácu krajín v Perzskom zálive.

Dôvodom je vysoká politická nestabilita krajiny a s tým súvisiaci rastúci vplyv al Káidy v krajine. Stretnutie vyprovokoval pokus mladého atentátnika Umara Farouka Abdulmutalla, ktorý sa ku koncu decembra pokúsil o odpálenie nálože v lietadle. Výcvik mu mali poskytnúť práve prívrženci hnutia Al Kaida v Jemene.     

Už od roku 2005 poukazujú jemenskí aktivisti, novinári i samotní rebeli na to, že jemenská vláda údajne využíva vo vojne bývalých členov al Káidy ako trénerov a bojovníkov. Súčasný jemenský prezident Ali Abdullah Saleh, ktorý bude prítomný aj na stretnutí, bol zároveň  minulosti silným spojencom bývalého irackého diktátora Saddáma Hussajna, uvádza Examiner.

OSN, EÚ a Spojené štáty na jemenskú vládu viackrát naliehali, aby dočasne pozastavila útoky na rebelov a tým dala priestor na dorušenie humanitárnej pomoci do krajiny. Vláda však tieto pokusy blokuje.

Kvôli spôsobu, akým vláda bojuje s rebelmi a pre útoky na civilné obyvateľstvo sa čoraz viac ľudí pridáva na stranu rebelov.         

Podľa nedávnej správy Medzinárodnej komisie Červeného kríža je situácia vo vojnou zmietanom Jemene „horšia ako kedykoľvek predtým. “ Európska únia preto uvažuje o zvýšení rozvojovej pomoci Jemenu o 33 percent v rozpätí rokov 2011 až 2013. V súčasnosti už EÚ poskytuje krajine 11 miliónov eur na podporu polície a súdneho systému v krajine.

Americký generál David Petraeus, ktorý velil aj v Iraku, už minulý týždeň vyhlásil, že rovnako aj Washington viac ako zdvojnásobí svoju asistenciu Jemenu. Prostriedky na udržanie bezpečnosti v krajine pritom v súčasnosti predstavujú 70 miliónov dolárov.                                                                                               

Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch však vydala správu, kde upozorňuje, aby boli predstavitelia opatrní pri podpore súčasného prezidenta v jeho boji proti Al-Káide. Obávajú sa totiž, že tamojší prezident  Ali Abdullah Saleh by tieto prostriedky mohol použiť aj na boj proti rebelom.

Washington a Londýn sa ale už dohodli na zintenzívnení svojej spolupráce v snahe potlačiť vyvstávajúcu teroristickú hrozbu z Jemenu a Somálska. Obe krajiny sa zároveň pokúšajú zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v krajine. Doposiaľ však nedostali súhlas tamojšej vlády. „V tomto ohľade nemáme so Spojenými štátmi žiadnu dohodu,“ cituje agentúra Reuters jemenského ministra zahraničných vecí Abubakra Al-Kirbiho. Veľká Británia a Spojené štáty sa však už dohodli na financovaní protiteroristickej policajnej jednotky. 

Len deň po stretnutí v Jemene sa zároveň uskutoční konferencia o situácii v Afganistane, na ktorú je pozvaných až 70 štátov vrátane všetkých členských štátov NATO, susedských štátov Afganistanu a kľúčových regionálnych hráčov. Príhovor na konferencii bude mať aj generálny tajomník OSN Ban Ki-mun.