Summit prepojil sankcie a mierovú dohodu Minsk II

zdroj: Európska rada

Už pred včerajším začiatkom summitu avizovali niektorí politici potrebu okamžite predĺžiť sankcie voči Rusku. Ich platnosť je zatiaľ stanovená do júla. Angela Merkelová, François Hollande a Donald Tusk boli na čele skupiny, ktorá navrhla prepojenie sankcií s mierovou dohodou z Minska, čo by de facto znamenalo ich trvanie do konca roka.

„Nemôžeme si dovoliť rušiť sankcie, ktoré končia v júli alebo v septembri, pokiaľ nebudú splnené všetky požiadavky minskej dohody,“ vyhlásila nemecká kancelárka.

Iná skupina hláv štátov chcela s rozhodnutím o ekonomických opatreniach počkať na júnovú Európsku radu. Český premiér Bohuslav Sobotka uviedol, že tento prístup by bol z pohľadu EÚ taktický.

Vďaka prepojeniu s mierovou dohodou by mali sankcie zohľadniť, či Ukrajinci znovu získajú kontrolu nad separatistickými regiónmi a východnou hranicou a či tiež pristúpia k sľubovanej decentralizácii štátnej správy. V utorok však ukrajinský parlament, Verchovna rada, vyhlásil územie za „dočasne okupované teritóriá“.

Prídu mierové jednotky z oboch strán?

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk včera v Bruseli hľadal aj podporu pre vyslanie mierových jednotiek OSN na Ukrajinu. Na stretnutí s predsedom ER Dolandom Tuskom okrem iného zdôraznil, že ruský prezident Vladimir Putin využíva Ukrajinu na to, aby rozdelil Európu.

Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že Jaceňuk žiadal aj o vyslanie mierovej misie EÚ. Iná štátna agentúra, Sputnik, priniesla vyhlásenie generálneho tajomníka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Lamberta Zanniera, ktorý o zmysle operácie OSN pochybuje.

Predstavitelia Rusmi vedenej Organizácie zmluvy kolektívnej bezpečnosti (CSTO) uviedli, že OSN chcú navrhnúť zapojenie vlastných jednotiek. Podľa nich by mali bezpečnostné združenia ako CSTO a Severoatlantická aliancia slúžiť výhradne na operácie na udržanie mieru.

Západ Moskvu dlhodobo podozrieva, že nariadila vyslanie vojakov na východnú Ukrajinu. Ich tvrdenie nedávno podporil samotný Vladimir Putin, ktorý priznal vyslanie vojsk na Krym.

EurActiv.sk/TASR