Susedia z Čiech tvrdo proti olympiáde

V Európe sa z radov občianskej spoločnosti čoraz častejšie ozývajú hlasy za tvrdší postoj voči Číne. Zásah Pekingu proti tibetským demonštrantom odsudzuje veľa mimovládnych organizácií, médií, politikov z nových členských krajín EÚ a verejne známych osobností, informuje International Herald Tribune.

Medzinárodne známe osobnosti žiadajú, aby Čína umožnila novinárom a medzinárodným pozorovateľom pricestovať do Tibetu, prepustila všetkých uväznených demonštrantov a zaručila, že “nikto nebude podrobený mučeniu a nespravodlivým súdom”.

Pod verejnú výzvu nadácie Fórum 2000 sa podpísal aj Václav Havel, bývalý československý a český prezident. Spoločne s ním sa pod dokument podpísal aj český minister zahraničia Karel Schwarzenberg, prezident Juhoafrickej republiky Frederik de Klerk, či jordánsky princ Hassan bin Talal. Signatári sú presvedčení, že EÚ, OSN a iné medzinárodné organizácie a ich členské krajiny by “mali použiť všetky dostupné prostriedky na vystupňovanie tlaku na čínsku vládu”.

Na úvodnom a záverečnom ceremoniáli Letných olympijských hier bude v Pekingu chýbať niekoľko európskych politikov:

  • Ako prvý zo štátnikov svoju neúčasť oznámil český prezident Václav Klaus. Podľa jeho vyjadrení na webovej stránke klaus.cz netreba za jeho rozhodnutím hľadať hrozbu Číne, ale len vyjadrenie osobného názoru.
  • K českému prezidentovi sa pridal poľský premiér Donald Tusk. Podľa denníka Dziennik je dôvodom jeho rozhodnutia presvedčenie, že politici by nemali cestovať na otvárací ceremoniál do Pekingu.
  • Ako tretí svoju účasť odmietol estónsky prezident Toomas Hendrik. Dôvodom je údajná pracovná zaneprázdnenosť hlavy štátu, informuje SME.sk.

Viacerí európski politici naznačili, že bojkotovať olympiádu v Číne nie je vhodné kvôli dobrým obchodným vzťahom. Priznal to napríklad francúzsky minister zahraničia, Bernard Kouchner, ktorý uviedol, že Francúzsko je “obmedzené určitými hospodárskymi záujmami”. Podľa neho môže bojkot športového podujatia negatívne ovplyvniť francúzsku zamestnanosť.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy však pripustil, že ak bude Čína násilne zasahovať voči Tibeťanom aj naďalej, zváži svoju neúčasť na otváracom ceremoniáli hier. Lídri Veľkej Británie a Nemecka, Gordon Brown a Angela Merkelová, sa osobne stretli s tibetským dalajlámom, ktorý žije v exile a Čína ho obviňuje z organizovania tamojších demonštrácií (EurActiv 26/03/08).

Situáciou v Tibete sa zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu. Hoci plénum vyzvalo Čínu na zastavenie násilia a začatie dialógu s dalajlámom, poslanci nie sú jednotní v otázke bojkotu otváracieho ceremoniálu hier:

  • József Szájer (EPP-ED): "Ako sa môžu atléti z celého sveta zísť a spoločne súťažiť s radosťou a v harmónii, ak súčasne štát, ktorý hry organizuje, zabíja svojich vlastných občanov"? Podľa neho je na bojkot olympiády neskoro. EÚ by mala o to jasnejšie formulovať svoj postoj a požiadavky.
  • Adrian Severin (PES) nevidí dôvod na bojkot športového podujatia. Podľa ČTK uviedol, že hoci Čína "nefunguje podľa rovnakých princípov a hodnôt v oblasti demokracie a ľudských práv" ako Európa, nemožno poprieť, že sa hodnotám starého kontinentu nepriblížila. Podľa neho by bojkot mohol byť skôr kontraproduktívny.

Slovensko sa nechystá bojkotovať otvárací ceremoniál. Portál SME.sk cituje ministra zahraničia, Jána Kubiša: “Skúsenosti s bojkotom olympijských hier už máme a k ničomu dobrému to neviedlo”. Niesť olympijský oheň bude aj slovenský olympijský víťaz Jozef Pribilinec.

Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská (EPP-ED), ktorá sa nedávno vrátila z pracovnej návštevy Číny (ako členka delegácie výboru pre ochranu spotrebiteľa, EurActiv 26/03/08), v pléne uviedla, že Číňania boli “veľmi nervózni” pri snahách viesť diskusiu o Tibete.

Čínska vláda podľa nej nepochopila hlavné posolstvo OH a tibetská kultúra je zo strany vlády neustále potláčaná, kvôli čomu označila čínsku oficiálnu politiku vo vzťahu k Tibetu za “genocídu, a kultúrnu a náboženskú likvidáciu”.

“Som rada, že z tohto demokratického domu dnes zaznieva silný hlas na podporu Tibetu, jasný hlas na ochranu svätosti úžasných hodnôt olympijských hier a na bojkot otváracieho ceremoniálu”, uviedla.