Švajčiari odmietli reformu daní, môžu sa dostať na čiernu listinu

Moscovici

Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici, zdroj: Európska komisia

Návrh vlády na tretie kolo reformy daňových zákonov podporila v nedeľnom referende (12. február) väčšina len v jednom z 26 kantonov – Vaud.

Reforma, za ktorú sa postavila federálna vláda, aj vlády kantonov, mala priniesť zmeny v daňovom systéme, ktoré by kompenzovali koniec zvýhodnených daňových režimov, ktoré Švajčiarsko uzatváralo s nadnárodnými spoločnosťami. Vláda teraz musí hľadať iný spôsob, ako splniť požiadavky medzinárodných partnerov.

Koniec daňových výhod

Až doteraz mali spoločnosti so sídlom vo Švajčiarsku takzvaný špeciálny daňový status. Ten umožňoval holdingom, spoločnostiam a pobočkám, aby platili nižšie dane, než ukladá švajčiarska daňová sadzba.

Už v roku 2014 však OECD vytvorila globálne pravidlá zdaňovania firiem, ktoré majú podobné praktiky zastaviť. Európske daňové úrady odhadujú, že kvôli takýmto praktikám stratia ročne asi 1 bilión eur.

Švajčiarsko má špeciálne daňové statusy zrušiť, a splniť medzinárodné štandardy, do roku 2019. ak to neurobí, mohlo my sa dostať na európsky zoznam daňových rajov, o vytvorení ktorého sa teraz rokuje.

Mlynské kamene

Bern sa tak ocitol v neľahkej situácii. Medzinárodní partneri naň tlačia, že ak neskončí s daňovým zvýhodňovaním nadnárodných spoločností, ocitne sa na čiernych zoznamoch – čo by výrazne poškodilo jeho pozíciu medzinárodného obchodného centra.

Na strane druhej, medzinárodné spoločnosti hrozia, že ak stratia výhody, odídu.

Pravicová federálna vláda preto navrhla daňovú reformu, postavenú na štyroch princípoch:

Prioritizovanie výdavkov na výskum a vývoj, a vytvorenie takzvaného „patentového boxu“ – zníženej daňovej sadzby na príjmy z patentov vyvinutých vo Švajčiarsku.

Prehodnotenie spiacich aktív.

Daňové prázdniny pre zisky vytvorené na úrovni kantonov. Výpadok príjmov by federálna vláda kantonom kompenzovala záväzkom zvýšenia podielových daní, ktoré im prevádza.

Odpočítanie potenciálneho úroku: spoločnosti financované z vlastného majetku, či zahraničným kapitálom, by mohli z časti majetku, ktorá prevyšuje základný kapitál, odpočítať „potenciálny úrok“.

Dôvody odmietnutia

Kritika sa zniesla najmä na posledný bod: možnosť odpočítania „potenciálneho úroku“. Podľa ľavicovej opozície a niektorých starostov miest takéto pravidlo uprednostňuje záujmy akcionárov pred daňovými poplatníkmi.

Mnoho bežných Švajčiarov sa obávalo, že by takéto opatrenia v prospech veľkých firiem (a ich majiteľov) znamenali presun daňového bremena na ich bedrá. Švajčiarske federálne ministerstvo financií varovalo, že do zahraničia môže odísť až 24 000 firiem, vytvárajúcich 150 000 pracovných miest. Na väčšinu voličov však tento argument, zdá sa, nefungoval.

Nové hlasovanie v 2021

Výsledok referenda nemení nič na medzinárodných záväzkoch Švajčiarska, ani jeho zákonoch. Celé politické spektrum sa zhoduje na potrebe nového referenda. Federálna vláda chce predstaviť nový návrh na konci roka, minister financií Ueli Maurer však neverí, že sa referendum zopakuje pred rokom 2021.

Bude tak dlho na reformu čakať EÚ? Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici si to nemyslí.

„Odmietnutie reformy od nás žiada, aby sme zdvojnásobili snahy v oblasti daní. Komisia chce s členskými krajinami diskutovať , akou cestou sa vydáme, ak tieto záväzky nebudú rešpektované“, napísal v denníku Tribune de Genève.