Švédsky minister zachraňuje rokovania s Tureckom a Macedónskom

Bildt pripravuje pôdu pre zásadné stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa odohrá 7. decembra. Malo by rozhodnúť o budúcnosti predvstupových rokovaní medzi EÚ a Tureckom, v súčasnosti zablokovaných kvôli neochote Ankary otvoriť prístavy a letiská pre lode a lietadlá z Cypru.

Druhým dôležitým bodom bude otvorenie predvstupových rokovaní s Macedónskom. Táto balkánska krajina získala kandidátsky status už v roku 2005, rokovania sa však doteraz nezačali kvôli sporu o jej názov s Gréckom.

Priateľská návšteva

Bildt bol jedným z top kandidátov na post „ministra zahraničia EÚ“. Nakoniec ho nezískal údajne aj preto, že je považovaný za príliš nakloneného Turecku, minimálne z pohľadu Paríža a Berlína. V Turecku sa dostal na titulné stránky, keď v stredu minulý týždeň v Európskom parlamente povedal, že Európa musí splniť svoj sľub a dať Ankare plné členstvo. Dodal však tiež, že Turecko musí naplniť Ankarský protokol – rozhodnutie z roku 2004, že musí úplne otvoriť prístavy a letiská pre Cyprus.

Švédsky minister jednoznačne odmietol poznámky na margo tureckého členstva, ktoré sa šíria v EÚ kruhoch, že krajinu nemožno prijať, pretože je „príliš veľká“ a „príliš moslimská“. Nič v zmluvách EÚ nebráni Turecku v tom, aby sa stalo členom EÚ.

Po boku švédskeho ministra cestoval španielsky štátny tajomník pre Európu Diego Lopez Garrido. Zastupuje nadchádzajúce Španielske predsedníctvo. Vyhlásil, že dúfa, že jeho krajina bude schopná zabezpečiť pokrok v predvstupových rokovaniach Turecka.

Neohlásená návšteva

Do Macedónska prišiel Bildt „neohlásene“. Návšteva sa odohrala bezprostredne pred kľúčovými bilaterálnymi rokovaniami medzi premiérmi Macedónska a Grécka, Nikola Gruevskim a George Papandreoum. V „spore o názov“ mali hľadať formulu, ktorá by umožnila Grécku nevetovať začatie predvstupových rokovaní. Atény nesúhlasia s tým, aby sa krajina volala oficiálne Macedónsko, pretože je to podľa nich historický názov jednej z gréckych provincií.

O rokovaniach medzi Bildtom a Gruevskim preniklo na verejnosť málo informácií. Podľa oficiálnej macedónskej agentúry MINA prišiel Bildt do krajiny aby „diskutoval o tom, ako sa vyhnúť možnému gréckemu vetu na začiatku predvstupových rokovaní s Bruselom“.